Úspory: Spořílky záporné sazby nezastaví, jiní se stěhují

Někteří lidé se dají označit za notorické spořílky, kteří budou spořit vždy za každých okolností. Neodradí je ani fakt, že jim jejich peníze uložené na bankovních účtech vůbec nic nevydělávají. Takový je závěr studie, kterou napříč Evropou provedla společnost Intrum Justitia.

„Po poslední finanční krizi cítili mnozí lidé nutkání, a to i přesto, že jejich příjmy nebyly nikterak velké, vytvářet si alespoň nějaký bezpečnostní polštář,“ řekl pro agenturu Bloomberg Mikael Ericson, CEO společnosti Intrum Justitia. „Nejde však o spoření, které přináší fantastické výnosy. Jde pouze o bezpečí plynoucí z pocitu toho, že mají své peníze v bance.“

Studie, kterou švédská firma provedla mezi 21 tisíci respondenty z 21 evropských zemí, ukázala, že cca 69 % Evropanů si spoří na svých bankovních účtech. Hned na druhém místě s více jak 26 % je hotovost. Třetí příčka pak patří akciím s celkem 16 %. Pouze 14 % dotázaných si volnou hotovost ukládá do podílových fondů, 8 % pak bylo shodně dosaženo v případě dluhopisů a realitního sektoru.

Ve Švédsku a Dánsku, tedy v zemích, kde tamní centrální banky uplatňují politiku záporných úrokových sazeb, si téměř 80 % respondentů spoří na bankovních účtech. Ve Francii, Spojeném království a v Nizozemsku, kde se sazby (zatím) drží nad nulou, dosahuje to samé číslo více jak 80 %.

Češi a úspory? Polovina neušetří nic

Sbal prachy a vypadni?

Pravdou je, že extrémně uvolněná měnová politika si napříč starým kontinentem začíná vybírat svou daň. Podle výsledků studie celkem 24 % Evropanů uvažuje nad myšlenkou přestěhování se do jiné země, a to právě vinou mizerné finanční situace.

Situace ve výsledku končí tak, že 27 % z dotázaných přiznává, že někdy není schopno splácet své dluhy. Z té samé skupiny pak 58 % lidí dodatečně uvádí, že nemají dostatek peněz ani na „důstojnou existenci“.

Rebelie bank aneb návrat k úsporám pod polštářem

Vyplatí se riskovat?

Jako možné řešení trendu v podstatě nulového zhodnocování úspor se nabízí investice do rizikovějších aktiv. Pravdou však je, že i sám Ericson je v tomto směru opravdu konzervativní.

„Já osobně jsem zastáncem konzervativního přístupu k úsporám,“ řekl šéf Intrum Justitia. „Lidé by měli mít jistotu, že své peníze dostanou zpět. Z toho důvodu by hlavní forma nakládání s volnou hotovostí měla být bez rizika její ztráty. V prostředí minimálních úrokových sazeb by se tak lidé neměli příliš trápit, že jim jejich bankovní účet nepřináší žádné astronomické zhodnocení.“

Češi milují hotovost. Ukrývají ji v peněžence, trezoru i v septiku

Newsletter