Oslepené trhy a Trump jako „mezipřistání“ k horšímu

Nečekané zvolení Dolanda Trumpa za příštího amerického prezidenta je pouhým „mezipřistáním“. V rámci příštích let se můžeme dočkat mnohem bouřlivějších politických období, které již nebudou obestřeny aktuální „slepotou“ trhů.

Podle posledního šetření Bank of America je celkem 57 % z více jak stovky dotázaných investorů přesvědčeno, že Trumpovo zvolení není vrcholem politické vřavy ovlivňující trhy. Z toho důvodu se prý zatím nechystají jakkoliv měnit aktuálně držený objem hotovosti.

Byt hotovost, která si v předvolebním období prošla výraznou akumulací, zůstala beze změny, to samé nelze říci o amerických státních dluhopisech. Právě ty poměrně silně přispěly k týdennímu výplachu světového trhu bondů, jehož hodnota k 11. listopadu klesla o 1 bilion dolarů.

Omluvte mě, odcházím investovat miliardu dolarů

Co se týče neoblíbenějších sázek, z dotazované skupiny investorů se 30 % rozhodlo pro nákup indexu S&P 500, 15 % pak pro prodej rizikových aktiv a 12 % k nákupu zlata. Naopak nejméně z nich, a to 2 % ve všech případech, vsadilo na prodej aktiv rozvojových trhů a dále pak na nákup amerických bondů a evropských akcií.

Slepé trhy

Pravdou je, že poměrně dlouhou dobu před americkými volbami bylo Trumpvo vítězství označováno za jasný spouštěč hromadného propadu trhů. Stal se však pravý opak. Po prvotním relativně krátkém výplachu se naprostá většina světových akcií vydala směrem vzhůru, aby tak umazala veškeré předchozí ztráty.

Podle Jerryho Hawortha, CEO hedgeového fondu 36 South Capital Advisors, trhy tímto vývojem selhaly, a to především z hlediska implikace nejistých dopadů Trumpovy administrativy do svých cen. Podle něj se můžeme „těšit“ na nevídaný růst inflace, který bude tlačit na zvýšení amerických úrokových sazeb. Jakmile tak centrální banka učiní, propíchne tím investiční bublinu, která se na trhu nafukuje od finanční krize z roku 2008.

Trump vypálil Hillary rybník. Stejně tak i investorům – optimistům

„Nechci být poslem špatných zpráv, ovšem pokud se sazby rapidně zvýší, můžeme se dočkat více jak 25% propadu na akciích, dluhopisech či v realitním sektoru,“ přepisuje Haworthova slova server Business Insider. „Katalyzátorem bude zvýšení vládních výdajů, které se projeví v růstu inflace. Čím rychlejší tento proces bude, tím většímu tlaku na nutnou akci bude centrální banka vystavena.“

Možné úrovně inflace mohou být podle manažera (ve srovnání s dneškem) poměrně vysoké, a to klidně i 10 %. Otázkou je, zda by Fed v tomto případě zasáhl, jelikož oficiálně není vázán žádnými konkrétními čísly. Pokud by se tak nestalo, nárůst cen by vyvolal otevření pomyslných nůžek nerovnosti mezi bohatými a chudými, což je něco, proti čemu se Trump otevřeně postavil.

Otazníky nad Fedem: Rezignuje Janet Yellenová?

V tomto směru jsou tak trhy dosud „slepé“. Investoři totiž vkládají do schopnosti centrální banky „poprat“ se s tímto scénářem až moc přehnané naděje. Nejlépe o tom svědčí utlumená reakce trhů, kterou jsme pozorovali v dozvucích povolebního fanatismu.

„Po ohlášení volebního výsledku se nervozita investorů sice zvýšila, ovšem volatilita trhů nikoliv, alespoň ne přímo úměrně zmiňované nejistotě,“ míní Haworth. „S tím, jak bude nejistota ohledně dalšího vývoje a kroků nového politického vedení USA narůstat, nakonec se to samé objeví i ve volatilitě. V tu chvíli bude potřeba být připraven.“

A právě tento scénář odpovídá strategii fondu 36 South Capital Advisors, který se zaměřuje především na dlouhodobé opce. Ty totiž profitují především v době, kdy se volatilita náhle zvýší a trhy začínají doslova bláznit.

Hlas Kalifornie: Trump zvítězil, je čas odejít

Newsletter