Fat finger, nebo varování? „Index strachu“ spadl nebezpečně nízko


11:23 • 3. února 2017

Tagy: americké akcie, Wall Street, Akcie

Strach na akciových burzách v Americe roste. To tvrdí poslední výsledky CBOE Volatility indexu (VIX), přezdívaného jako index strachu. Ihned po oznámení Fedu, který ve středu ponechal úrokové sazby na stejné úrovni, se index dostal pod hodnotu 10, což mnozí označují za alarmující hodnotu.

VIX měří pomocí stále stejného algoritmu již 30 let. Měří očekávání volatility akcií indexu S&P 500, a to na příštích třicet dnů. Poslední pokles pod hodnotu 10 byl zaznamenán v únoru roku 2007, tedy rok před vypuknutím finanční krize, což by mohlo indikovat brzké turbulence na trzích.

Podle analytika z CBOE, jenž index spravuje, byl tento výkyv způsoben velkým rozdílem mezi cenami nabídky a poptávky po akciích. V daném okamžiku byla dle jeho slov extrémně vysoká poptávka po pozorovaných titulech, na což index dle svého nastaveného algoritmu rychle zareagoval a spadl do jednociferných čísel.

Wall Street zažila nejhorší den roku 2017. Úřadoval Trumpův dekret?

„Důležitým měřítkem bylo, že futures nevykázaly nikterak významnou volatilitu. Proto považuji tento jev spíše za krátkodobou anomálii“ uvedl ředitel KKM Finacials Dan Deming. „Velká reakce byla způsobena vysokou poptávkou přesně v 14:00 (20:00 SEČ),“ dodal Deming.

Faktem však zůstává, že index strachu klesl do jednociferných hodnot jen po sedmnácté v historii.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.