Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Fat finger, nebo varování? „Index strachu“ spadl nebezpečně nízko

Strach na akciových burzách v Americe roste. To tvrdí poslední výsledky CBOE Volatility indexu (VIX), přezdívaného jako index strachu. Ihned po oznámení Fedu, který ve středu ponechal úrokové sazby na stejné úrovni, se index dostal pod hodnotu 10, což mnozí označují za alarmující hodnotu.

VIX měří pomocí stále stejného algoritmu již 30 let. Měří očekávání volatility akcií indexu S&P 500, a to na příštích třicet dnů. Poslední pokles pod hodnotu 10 byl zaznamenán v únoru roku 2007, tedy rok před vypuknutím finanční krize, což by mohlo indikovat brzké turbulence na trzích.

Podle analytika z CBOE, jenž index spravuje, byl tento výkyv způsoben velkým rozdílem mezi cenami nabídky a poptávky po akciích. V daném okamžiku byla dle jeho slov extrémně vysoká poptávka po pozorovaných titulech, na což index dle svého nastaveného algoritmu rychle zareagoval a spadl do jednociferných čísel.

Wall Street zažila nejhorší den roku 2017. Úřadoval Trumpův dekret?

„Důležitým měřítkem bylo, že futures nevykázaly nikterak významnou volatilitu. Proto považuji tento jev spíše za krátkodobou anomálii“ uvedl ředitel KKM Finacials Dan Deming. „Velká reakce byla způsobena vysokou poptávkou přesně v 14:00 (20:00 SEČ),“ dodal Deming.

Faktem však zůstává, že index strachu klesl do jednociferných hodnot jen po sedmnácté v historii.

Newsletter