Portugalské volby o úsporách – mají vůbec vítěze?

Portugalská středopravá koalice v nedělních národních volbách sice zvítězila, nedosáhla ale na parlamentní většinu. Co bude dál? Analytici varují, že Portugalce čeká období politické nestability, možná vedoucí k rychlému pádu nové vlády.

Vítězná koalice dosavadního premiéra Pedra Passose Coelha získala po sečtení všech hlasů 38,5 procenta, což v 230členném parlamentu zajišťuje 104 křesel. Oproti minulému volebnímu období tak ztratila 28 křesel, přesto však po čtyřech letech úsporné politiky uspěla. Hlasování bylo do jisté míry vnímáno jako referendum o úsporných opatřeních, na kterých Coelhova vláda od roku 2011 staví poté, co Portugalsko získalo finanční výpomoc ve výši 78 miliard eur a muselo přijmout nepopulární reformy, škrtat ve svých rozpočtech a výdajích a zvyšovat daně.

K politice úsporných opatření v Evropě čtěte sloupek Lukáše Kovandy: Lid versus Joseph Stiglitz

Sestavení vlády by mohlo být jednodušší, než se zdá, a to i přes nedostatek většiny. Bude menšinová, což znamená, že opozice bude mít možnost bořit vládní program, což bude vládu značně svazovat. Stephan Morais, výkonný ředitel Caixa Capital, volební výsledek, kdy nevyhrála opozice a vládní koalice ztratila většinu, komentoval slovy: „Z výsledků je patrné, že vyhrála koalice. Přesnější ale je, když řeknu, že všichni prohráli.“

Politická nestabilita před námi

Předseda vítězné strany Passos Coelho slíbil, že jeho vláda bude v úsporných opatřeních pokračovat. To že vládnoucí koalice nebude mít většinu, však nevěští nic dobrého. Tomuto tvrzení nahrává i fakt, že od roku 1974, kdy se Portugalsko stalo demokratickým státem, nevydržela žádná menšinová vláda celé funkční období. Navíc se koalice bude pokoušet sestavit vládu s podporou strany, jejíž politické postoje budou odlišné. Máme se tedy pravděpodobně na co těšit. Antonio Barroso, viceprezident Teneo Intelligence poznamenal, že proces formování vlády by mohl být velmi „chaotický. Dobrý výsledek krajně levicové strany (BE) bude nutit socialisty přitvrdit v jejich postoji vůči vládě, což ve středně dobém horizontu pro politickou stabilitu nevěstí nic dobrého.“

Portugalský prezident Anibal Cavaco Silva bude v následujících dnech přijímat předsedy jednotlivých stran a bude zkoumat dostupné možnosti pro vytvoření stabilní vlády.

Předseda socialistů Antonio Costa prohlásil, že i přes volební porážku rezignovat nebude. Dodal také, že strana na své politice nic měnit nebude. To naznačuje, že menšinové vládě nedají nic zadarmo, dodal Barroso. Doposud čelil Passos Coelho nejednoduchému úkolu – být znovu zvolen. Nyní ho ale čeká snad ještě těžší – provést svůj politický program parlamentem, poznamenal Barroso. Pokud se opoziční strany rozhodnou odmítat vládní návrhy absolutní většinou hlasů, povede to pravděpodobně k pádu vlády, varoval.

Španělská hrozba jménem Podemos

Newsletter