Euro: Akcionáři zkrachovalé Agrobanky si rozdělí 177,5 milionu Kč


19:40 • 19. srpna 2016

Akcionáři zkrachovalé Agrobanky si mohou rozdělit likvidační zůstatek 177,5 milionu korun. Informuje o tom aktuální vydání týdeníku Euro. Podle něj získají nejvyšší sumu firmy spojené s finančníkem Pavlem Tykačem. Právě Tykač byl jednou z nejznámějších tváří společnosti Motoinvest, která Agrobanku ovládala v době, kdy na ni byla uvalena nucená správa.

Vyplacení zůstatku po zkrachovalé Agrobance schválila valná hromada před dvěma lety. Rozhodnutí napadl akcionář Vladimír Vaněk a jeho firma 3 V. Letos v červnu však soud jeho žalobu zamítl, napsalo Euro. Likvidátor banky, společnost Value Added, tak může zůstatek rozdělit.

Svého podílu na likvidačním zůstatku se už dříve vzdala společnost GE Money Czech Holding Company, patřící americkému koncernu General Electric (GE), která ve zkrachovalém finančním ústavu držela pětinový podíl. „Nejvíc si odnesou kyperské společnosti Netla Management, Cemtona Enterprises a Venten Management a tuzemská Ternum, které jsou ve sféře vlivu Pavla Tykače. Jeho firmy získají okolo 51 milionů korun,“ uvádí Euro.

Tykač už dříve získal část ze zhruba 560 milionů korun, které společnost GE vyplatila v rámci narovnání s částí akcionářů Agrobanky. „Součástí dohody pak bylo ukončení žalob vůči GE, které zpochybňovaly prodej zdravé části Agrobanky do rukou amerického koncernu,“ vysvětluje týdeník.

Agrobanka vznikla v červenci 1990 a byla první tuzemskou nestátní bankou. O šest let později na ni uvalila Česká národní banka nucenou správu. V té době stáli v čele Agrobanky lidé z investiční společnosti Motoinvest v čele právě s Tykačem. Po uvalení nucené správy byla Agrobanka rozdělena. Zdravou část finančního ústavu následně koupila GE, což se stalo předmětem mnoha žalob.

Seriál soudních sporů spojených s krachem Agrobanky nemusí být podle týdeníku Euro u konce. Na společnost GE hodlá podat žalobu skupina Arca Pavla Krúpy, která se chce domáhat náhrady v řádu miliard korun. Rovněž spolek menšinových akcionářů Agrobanky hodlá znovu rozběhnout žalobu na Českou národní banku kvůli nesprávnému úřednímu postupu, píše Euro.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.