Svítá se rublu na lepší časy?


11:28 • 13. ledna 2016

Tagy: Rusko, rubl, USDRUB

Pokud byste hledali měnu, které se za poslední měsíce nejméně dařilo, rozhodně narazíte na ruský rubl. Měna Ruské federace za poslední rok oslabila o desítky procent, avšak zdá se, že se na obzoru rýsuje možný zvrat. Přesně tak se na současnou situaci divá Dimitrij Petrov, analytik společnosti Nomura, který se svou původní predikcí přesně trefil do masivního rublového propadu.

Za rok 2015 odepsal rubl vůči dolaru více jak 20 %. Tento trend se udržel i na začátku letošního roku, kdy si ruská měna sáhla na své nové historické minimum. V dohledné budoucnosti by však dle Petrova měl přijít zvrat, který by pár mohl během příštích třech měsíců posunout z aktuálních řádově 76,37 rublů za dolar až na úroveň kolem 67 RUBUSD. V závěru roku 2016 by pak mohla být atakována i hodnota 65 rublů za dolar. Pro srovnání, konsensus agentury Bloomberg se momentálně nachází na 69 RUBUSD.

Jak rubl, ponechán svému osudu, změnil Rusko?

„Jsme přesvědčen, že se devizový pár dolar-rubl přibližuje ke svému dnu. Na základě toho se rýsuje ideální příležitost, kdy ruskou měnu nakupovat,“ řekl pro Bloomberg Petrov. „Pokud tedy do svého portfolia chcete přidat trochu rizika a volatility, investice do rublu je ideální příležitost.“

Hlavním tahounem obnovy ruské měny by dle analytika měl být pozitivní vývoj na ropě. Po propadu černé komodity až na 12letá minima přišel mírný zvrat, který však neměl dlouhého trvání a 12leté dno bylo prohloubeno. 

Ropa. Všude ropa. Samá ropa. To je ale divná... Na počátku druhého obchodního týdne roku ropa propadá opět o pět a více...

Zveřejnil(a) Roklen24 dne  11. leden 2016

Byť aktuální vývoj hovoří v neprospěch ropy, Petrov ve své předpovědi pracuje s hodnotami v rozmezí 35 až 40 dolarů. Důležitým faktem je i to, že po uvalení západních sankcí na Rusko, získaly domácí firmy mnohem větší vliv na vývoj kurzu. Do karet rublu hraje obzvláště pokles nesplacených zahraničních dluhů, který se zastavil na více jak polovině ze splacených 30 miliard dolarů, které ruské podniky vyplatily během minulého roku.

Svou roli hraje i očekávané znovuzrození poptávky po ruských aktivech. To potvrzuje například Bank of America, která ve svém posledním dopise klientům doporučuje jako investici ruské municipální dluhové instrumenty.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.