Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Únorová inflace? Jasný vzkaz pro Rusnoka

AKTUALIZOVÁNO – Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru meziročně o 2,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v lednu. Proti únoru se zvýšily o 0,4 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, rekreace a kultura. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Nejsilnější vliv na únorovou vysokou hodnotu inflace měl podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése především meziroční nárůst cen potravin a cen v sektoru dopravy. Nárůst cen v dopravě je tažen celou pohonných hmot, které vzrostly meziročně o 16,8 procenta.

„Na rozdíl od první vlny EET, která ovlivnila ceny výhradně v segmentu stravování a ubytování, druhá vlna ovlivní ceny napříč několika segmenty zboží a odhalit dopad tak bude složitější. Je pravděpodobné, že efekt zdražování související s druhou vlnou EET bude zásadnější až pro data o březnové inflaci, především proto, že obchodníci počkají se zdražováním až do samotného startu EET,“ dodal Šoltés.

Únorová inflace potvrzuje odhad analytiků Komerční banky, že bankovní rada rozhodne o skončení kurzového závazku již ve 2. čtvrtletí letošního roku. Navíc by vysoká inflace mohla přilákat další spekulativní kapitál, který sází na posílení domácí měny po skončení kurzového závazku, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Zvýšení meziroční cenové hladiny podle statistiků nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle doprava. Vývoj cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v únoru ovlivnilo zejména zrychlení meziročního růstu cen zeleniny na 17,3 procenta (z 5,2 % v lednu) v důsledku zvýšení cen plodové zeleniny o 33,7 % (v lednu o 17,4 %) a vývoje cen brambor. Ty přešly z cenového poklesu o 4,5 % v lednu v růst o 18,7 % v únoru. V oddíle doprava ceny pohonných hmot zrychlily růst na 16,8 % (z 11,6 % v lednu).

Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny alkoholických nápojů přešly z lednového růstu o 0,5 % v pokles o 0,5 % v únoru a ceny tabákových výrobků zmírnily růst na 6,2 % (z 6,5 % v lednu).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v únoru největší vliv opět ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména zvýšení cen zeleniny o 15,2 procenta, z toho ceny brambor byly vyšší o 24,1 procenta a ceny plodové zeleniny o 28,1 procenta. Ceny běžného pečiva vzrostly o 4,9 % a ovoce o 1,8 %.

Newsletter