Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

FinTech v „trávě“, monopolech i platbách

Kde všude lze najít vymoženosti finančních technologií? Bezkontaktní platby jsou už zaběhlé, ovšem stále je co objevovat. Jinak je tomu v případě obchodu s legální marihuanou, kde FinTech pomáhá obchodníkům ke snadnějšímu životu. Obdobně jsou na tom pak i hráči monopolů, ke kterým se v brzké době dostane nová bezhotovostní verze této oblíbené hry.

Vize Visa Europe? Tokenizace

Platební společnost Visa se dlouhodobě zaměřuje na podporu cloudových služeb, které mají urychlit platby a zároveň podpořit jejich bezproblémovost. V rámci této snahy sází aktuálně na tzv. tokenizaci, která přispívá k celkovému zabezpečení citlivých dat.

Tokenizace bezkontaktních plateb v podstatě spočívá v ukládání dat potřebných k platbě na mobilní zařízení. Vzniká tak propojení platební karty s digitálním platební službou, která umožní správu a úschovu údajů o kartách při platbě buďto přímo u obchodníka, nebo přes internet.

Informace z platební karty jsou tímto způsobem nahrazeny tzv. tokenem, díky čemuž zůstávají její citlivé detaily nezveřejněny. Při platbě se jednoduše použije pouze token, který je určený pro konkrétní zařízení, konkrétní obchodníky a konkrétní účely, a nikoliv reálná data přímo z platební karty. Množství vytvořených tokenů není nikterak omezené, což je plus pro finanční instituce, které tak mohou jednoduše spravovat prostředí, kde je tato metoda platby použita. Pokud je tedy jeden token použit například pro mobilní platbu, nelze ho již použít například k nákupu po internetu.

Výhodou je i snadná a rychlá deaktivace. Pokud dojde ke ztrátě, či ke krádeži zařízení token bude v okamžiku zablokován, aniž by to samé bylo potřeba učinit s platební kartou. Rovněž tomu je při ztráty karty. Uživatel bude schopen i nadále používat své tokeny v mobilním telefonu, dokud mu nebude vystavena nová.

Vše v jednom

V rámci mobilních plateb se angažuje i britský startup Curve. Ten ve spolupráci se společností MasterCard vytvořil aplikaci, která umožňuje seskupení neomezeného počtu různých platebních karet v jednu fyzickou. Jakmile jsou všechny debetní a kreditní karty nahrány do této aplikace, jednoduše si zvolíte, kterou z nich chcete v rámci tzv. „Curve card“ použít k té či oné platbě.

Výhodou této služby je fakt, že máte veškeré své disponibilní zůstatky pod jednou střechou. Je tedy možné je poměrně snadno spravovat, stejně tak mezi nimi i přeskakovat v závislosti na tom, pomocí které karty zrovna chcete platit.

Marihuana a FinTech

Specifikem vybraných států USA je legalizace lékařské i „volnočasové“ marihuany. Byť zažívá marihuanový průmysl obrovský boom, klacky pod nohy mu hází federální zákony, konkrétně ten bankovní. Jeho znění banky zavazuje k tomu, že nesmí přijímat vklady ani poskytovat další služby těm subjektům, jejichž činnost má kriminální povahu, což zahrnuje i prodej drog, byť je v určitých regionech legální.

Obchodníkům s „trávou“ tak jednoduše nezbývá nic jiného než své zůstatky hromadit v hotovosti. To je však činnost poměrně nákladná a zároveň i nebezpečná. Z toho důvodu se do popředí zájmu marihuanových byznysmenů dere oblast finančních technologií. Obzvláště v kurzu je technologie blockchain umožňující platby decentralizovaným způsobem, který nepodléhá dozoru regulátorů.

V tomto směru se angažuje například startup Tokken, který pracuje na vytvoření softwaru umožňujícího bankám a obchodníkům snadný záznam a monitorování plateb, a to bez závislosti na platebních kartách. Cílem společnosti je vytvořit obdobnou službu, jako je PayPal či Venno, kde bude použit elektronický platební systém Automated Clearinghouse, který bude umožňovat přesun peněz z bankovního účtu na tzv. Tokken účet obchodníka s marihuanou, aniž by banka zjistila jeho pravou identitu.

Bezhotovostní monopoly

Jednou z celosvětově nejoblíbenějších her jsou monopoly. Své o tom věděl i Otakárek Soumarů z románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“.  Syn továrníka však zažil ještě starou verzi hry, dnes je v kurzu ta nová, která s sebou přináší nádech fintechu.

Americká hračkářská společnost Hasbro vytvořila bezkontaktní verzi Monopolů. Papírové bankovky tak nahradily platební karty i s příslušným terminálem. Každý hráč tak má svou vlastní kartu se speciálním kódem, pomocí které nakupuje, účtuje či platí ostatním hráčům.

Nová verze hry by dle serveru Mashable.com měla být volně prodejná v závěru letošního roku.

Newsletter