Pozor, křehké! Čína, Írán i USA tlačí trhy a ropu dolů

AKTUALIZOVÁNO: Akcie napříč světem dnes na sváteční likviditě klesají v reakci na pokles ziskovosti v čínském průmyslu i „kanárka v dole“ v podobě propadu indexu aktivity v americkém průmyslu v regionu Filadelfie. Také světové ceny ropy dnes obnovily pokles a dostaly se u ropy Brent i WTI pod 37 dolarů za barel, blízko 11letého dna. K tomu je důvodem vedle Číny snaha Íránu dostat na trh maximum své ropy před i po opadnutí sankcí.

Zisk uhájil z evropských akcií pouze britský index FTSE s +0,2 %, DAX i CAC se naopak propadaly do hloupějších ztrát, které skončily u 0,7 %, respektive 1 %. Americké akcie odepsaly 0,1-0,2 procenta. Přispěl k tomu i prosincový propad indexu aktivity v americkém ekonomice v oblasti Fedu ve Filadelfii (-20,1 při oček. -7,0 bodu).

Severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI obchodují znovu pod 37 dolary za barel. Registrují až více jak 3% ztráty. Minulý týden přitom cena Brentu poprvé od poloviny roku 2004 sestoupila pod 36 dolarů za barel.

Údaje Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nasvědčují tomu, že převis nabídky na trhu s ropou dosahuje zhruba dva miliony barelů denně, což odpovídá více než dvěma procentům světové poptávky. Na počátku příštího roku bude nadměrná nabídka přetrvávat, konstatuje OPEC.

Saúdská Arábie zvýšením těžby destabilizovala světový trh s ropou, prohlásil dnes ruský ministr energetiky Alexandr Novak. „Saúdská Arábie letos zvýšila těžbu o 1,5 milionu barelů denně, a destabilizovala tak situaci na trhu,“ uvedl Novak, jehož citovala agentura TASS. V rozhovoru s televizí Rossija 24 nicméně označil za nepravděpodobné, že by se ceny ropy v příštím roce propadly pod 25 dolarů za barel, jak předpovídají někteří analytici.

Dnešní data z Asie nadto naznačila, že další stimulace poptávky kvůli nízkým cenám ropy by mohla být jen omezená. Jedním faktorem je zmíněný čínský průmysl, dalším statistika, podle které v Japonsku klesl v listopadu prodej ropných produktů na minimum za 46 let. V Evropě podle zprávy společnosti JBC Energy poptávka po ropných produktech v říjnu meziročně klesla, což se letos stalo vůbec poprvé.

„Očekáváme, že obě ceny v příštím roce porostou,“ tvrdí podle agentury Reuters analytik společnosti Commerzbank Eugen Weinberg. Krátkodobý pokles cen ale i podle něj vzhledem k přetrvávající vysoké nabídce či pesimistické náladě nelze vyloučit. Na to se můžeme podívat i skrze futures na ropu s dodáním v únoru příštího roku. I tam vidíme ceny jen nad 37 dolary za barel.

Ropná velmoc, Saúdská Arábie, dnes oznámila, že kvůli propadu cen ropy rozpočet letos dosáhne schodku rekordních 15 procent hrubého domácího produktu země a na příští rok chystá škrty ve výdajích. Nelibým přijetím hrozí úmysl osekat během pěti let například dotace na vodu, elektřinu i ropné produkty.

Na měnových trzích nevidíme efekt ropy na euru proti americkému dolaru ani kolem české koruny. Volatilita je během dneška naopak minimální. Pod tlakem ropy je ale naopak rozhýbám ruský rubl, který tratí k dolaru řádově 2 procenta u úrovně 72 RUBUSD.

 

Newsletter