Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Maloobchod i prodeje aut strhly v červenci tři chybějící dny

AKTUALIZOVÁNO: Tržby v tuzemském maloobchodě ve sledované podobě v červenci meziročně klesly o 0,4 procenta při očekávaném růstu o 3,8 procenta. Tržby bez aut zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta z červnových 6,3 procenta. Vývoj tržeb byl výrazně ovlivněn mimo jiné tím, že letošní červenec měl o tři pracovní dny méně než ten loňský. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Lidé více než před rokem utratili za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty, naopak klesly tržby za potraviny. Dlouhodobě nejvyšší tempo růstu vykazoval internetový a zásilkový prodej, který vzrostl o 19,8 procenta. Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 6,2 procenta), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 5,7 procenta) a s oděvy a obuví (o 3,1 procenta).

Naopak v prodejnách s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím tržby klesly o 4,5 procenta a s počítačovým a komunikačním zařízením o 3,7 procenta. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby snížily o 2,6 procenta, v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby stagnovaly.

„Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by spotřeba domácností měla přestat být klíčovým tahounem – společně se zahraničním obchodem – současného růstu tuzemské ekonomiky. Solidní růst mezd a nízké ceny pohonných podpoří spotřebitelský sentiment Čechů i ve zbytku letošního roku. Ten se promítne se jejich relativně vysokých výdajů. Inflace sice s blížícím se koncem roku zrychlí, avšak ne natolik, aby to spotřebitelům jakkoli citelněji snížilo reálnou kupní sílu. Spotřeba domácností bude klíčovým zdrojem růstu tuzemské ekonomiky po celý letošní rok,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Letošní červenec měl totiž o tři pracovní dny méně než loňský. Tento vliv se nejsilněji promítl v segmentu prodejů aut, kde se tržby poprvé od května 2014 meziročně snížily. Zde se vedle nepříznivého kalendářní efektu projevila mimořádná dovolená ve Škodě Auto, která ovlivnila nejen produkci nových škodovek, ale i jejich prodeje. Předpokládáme, že už srpnová čísla ukáží, že slabý výsledek maloobchodu za červenec byl jen přechodnou záležitostí. Rychlý růst mezd ve druhém čtvrtletí je předpokladem pro pokračování solidního růstu spotřeby domácností, která tak zůstane oporou expanze české ekonomiky,“ uvedl Patrik Rožumberský z UniCredit.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 1,7 procenta, meziročně se zvýšily o 4,7 procenta. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 4,8 procenta, přitom za opravy klesly o 7,0 procenta a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 4,3 procenta.

„V následujících měsících by maloobchodní tržby měly svůj růst opět nastartovat. Spotřebitelská důvěra v srpnu o dva body vzrostla a zvrátila tak negativní trend, který panoval od počátku roku. Spotřebitelé se totiž méně bojí zhoršení ekonomické situace, ale i růstu cen či nezaměstnanosti. Růstu maloobchodních tržeb by tak nemělo stát nic v cestě. Ten by podle našeho odhadu za celý letošní rok mohl dosáhnout 5,3 %,“ soudí ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Newsletter