Akcionáři Kofoly upsali české akcie a navýšili kapitál


16:36 • 15. října 2015

Tagy: Kofola, emise, Akcie, pražská burza

Stávající akcionáři polské společnosti Kofola SA upsali 22 milionů českých akcií, které splatili polskými. Tím se naprostá většina polské Kofoly dostala pod vládu nové tuzemské firmy Kofola ČeskoSlovensko a.s. Zbytek menšinových akcionářů polské firmy chtějí ti většinoví vytěsnit. Krok doprovází přesun sídla Kofoly do tuzemska.

Představenstvo Kofola ČeskoSlovensko a.s. oznámilo, že 15. října podepsali stávající akcionáři, kterými jsou KSM Investment SA, CED Group S.a.r.l., pan René Musila a pan Tomáš Jendřejek, smlouvy o upsání akcií v celkovém počtu 22 milionů kusů akcií o jmenovité hodnotě 100 Kč na akcii. Splacení těchto akcií proběhlo nepeněžitým vkladem všech vlastněných akcií v polské Kofole.

Bude Kofola tahákem pražské burzy?

KSM Investment SA upsala 11 311 101 kusů nových akcií, CED Group S.a.r.l. 9 527 534 kusů, René Musila 580 703 kusů a Tomáš Jendřejek 580 662 kusů nových akcií. Česká firma tak ovládla 99,8% podíl na základním kapitálu Kofoly PL a 26 107 880 hlasů na valné hromadě Kofoly PL a stala se holdingovou společností celé skupiny Kofola.

Z pohledu hlasů došlo k navýšení jejich celkového počtu z 20 000 na 22 020 000 a navýšení základního kapitálu z 2 000 000 Kč na 2 202 000 000 Kč.

Česká firma z pozice většinového akcionáře polské Kofoly bude chtít vytěsnit zbývající menšinové akcionáře polské firmy a 100% ji ovládnout.

Oznámením Kofola pouze naplňuje předem oznámené kroky. K úvodu října byla na pražskou burzu technicky uvedena emise akcií Kofoly. Plán vytěsnění předchází úmysl zcela stáhnout akci z polského regulovaného trhu. Veřejnou nabídku českých akcií chce Kofola uskutečnit buď ještě v letošním posledním nebo prvním čtvrtletí příštího roku. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.