Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Telepatie? Do osmi let prý realitou!

Telepatie. Schopnost čtení myšlenek, kterou má na naší planetě jen několik málo vyvolených. Ale to se zřejmě brzy změní. Do osmi let to prý již dokáže kdokoli. A to díky technologii, kterou vyvíjí Mary Lou Jepsenová.

Tato americká podnikatelka a inovátorka má na kontě již přes 100 patentů, v minulých letech pracovala mimo jiné pro Google, Facebook či Intel, je profesorkou na Massachusettském technologickém institutu (MIT) a časopis Time ji zařadil na seznam 100 nejvlivnějších lidí světa.

Číst myšlenky prý dokáže již dnes

V loňském roce založila startup s názvem Openwater, který v současné době vyvíjí technologii, která by zlevnila metody zobrazování ve zdravotnictví. Vynalezla přitom způsob, jak zmenšit přístroj pro magnetickou rezonanci, který je dnes velký jako jedna místnost, a jehož cena šplhá do milionů dolarů, tak, aby se vešel do obyčejné čepice. Takový přenosný přístroj by však nebyl určen jen pro medicínské účely, ale také jako nový druh komunikace.

„Pokud vás teď dám do přístroje pro MR… mohu vám říct, jaká slova se chystáte vyslovit a jaké máte v hlavě představy,“ řekla Jepsenová podle americké televizní stanice CNBC. „Dnes se jen snažíme tuto technologii zmenšit,“ dodává. Jednou tak podle ní bude výsledkem této technologie čepice, která nám umožní jednak vysílat naše vlastní myšlenky, a jednak číst myšlenky jiných.

Tradiční zobrazovací metoda magnetické rezonance používá k zobrazení vnitřních orgánů magnetická pole a radiové vlny. Technologie Openwater se však zaměřuje na tok kyslíku lidským tělem osvětlený neškodným infračerveným světlem, který celý proces učiní kompaktnější a levnější.

Na čem vydělává 5 největších technologických firem?

Vytisknout si svůj nápad

Pokud má Jepsen pravdu a my jednoho dne budeme schopni okamžitě sdílet či digitalizovat své myšlenky, mohlo by to výrazně urychlit proces tvorby, učení a komunikace.  

„Nyní je naším výstupem v podstatě pohyb čelistí a jazykem, nebo psaní našimi prsty. Jsme omezeni na tuto velmi nízkou míru výstupu z našich mozků. Co kdybychom ji mohli nyní prostřednictvím telepatie zvýšit?“ ptá se Jepsenová.

Okamžitý přenos myšlenek by podle ní urychlil nejen komunikaci, ale také inovační proces. Představte si, že dostanete nápad na nějaký nový produkt, tuto myšlenku si jen stáhnete a digitální verzi vašeho nápadu pošlete do 3D tiskárny!

The Economist: Data jako ropa digitálního věku

Kdo bude smět číst naše myšlenky?

Vývoj technologie umožňující telepatii se však podle ní neobejde bez diskuze o etických implikacích. Pokud vám nošení speciální čepice umožní číst myšlenky, potom je třeba se také zeptat: „Může vás policie přimět k tomu, abyste si takovou čepici nasadili? Může vás armáda přimět si takovou čepici nasadit? Mohou vás rodiče přimět takovou čepici nosit?“ táže se Jepsenová. A co když Váš šéf bude vyžadovat nošení takových čepic v kanceláři?

„Tyto otázky si musíme zodpovědět, a tak se snažíme, aby čepice fungovala jen tehdy, kdy si dotyčný jedinec přeje, aby fungovala, a pak odfiltrovala části, které člověk, který ji má na hlavě nepovažuje za vhodné sdílet.“

Elon Musk a spol.

Jepsenová není jedinou, která se zabývá telepatickou komunikací. Není to tak dlouho, co jsme informovali o novém projektu Elona Muska – společnosti Neuralink, která pracuje na propojení našich mozků s počítačem. Muskova technologie však má být založena na jiném přístupu. „Elon Musk mluví o silikonových nanočásticích, pulsujících v našich žilách, které z nás udělají napůl kyborgy,“ říká Jepsenová. Sama prý řadu let hledala způsob, jak ke stejnému výsledku dospět neinvazivním přístupem. A v loňském roce se rozhodla odejít z Facebooku a pustit se do toho.

Do útoku na poli telepatie v nedávné době vyrazil i Facebook – více v článku Budeme schopni telepatické komunikace? Facebook už na tom pracuje!

Newsletter