Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Odchod z EU by podle některých ekonomů Británii pomohl

Odchod Británie z Evropské unie by pro britské hospodářství znamenal přínos, ekonomika by totiž mohla těžit ze snížení obchodních bariér a z omezení regulace. Uvedla to dnes skupina britských ekonomů. Její postoj tak kontrastuje s prognózami významných mezinárodních organizací, podle kterých by takzvaný brexit negativně zasáhl ekonomickou aktivitu i životní úroveň v Británii.

Skupina osmi ekonomů s označením Economists for Brexit (Ekonomové pro brexit) zahrnuje podle listu Financial Times uznávané osobnosti, například ekonomického poradce londýnského starosty Gerarda Lyonse. Podle serveru BBC jde o první případ, kdy nějaká skupina ekonomů odchod Británie z EU veřejně podpořila.

Obavy z negativních dopadů brexitu na britský export považují tito ekonomové za přehnané. Výkon britské ekonomiky by podle nich mohl být v případě brexitu za zhruba deset let o čtyři procenta vyšší, než při setrvání země v EU.

Profesor ekonomie Patrick Minford z univerzity v Cardiffu tvrdí, že Británie by se v případě brexitu neměla zatěžovat snahou uzavřít obchodní dohodu s EU. Namísto toho by prý měla umožnit, aby se její zahraniční obchod řídil cly sjednanými na půdě Světové obchodní organizace (WTO). „Naše analýza ukazuje, že odchod z EU, nesjednání nové dohody s EU a zbavení se obchodních bariér EU přidají ekonomice zhruba čtyři procenta,“ prohlásil Minford. „Brexit představuje šok – prospěšný šok,“ dodal.

Britské ministerstvo financí nicméně minulý týden podle agentury Reuters uvedlo, že pokud by Británie postupovala způsobem, který Minford prosazuje, snížilo by to do roku 2030 výkon ekonomiky o 7,5 procenta.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

Britská ekonomika by podle zprávy OECD v případě opuštění EU utrpěla „velký negativní šok“ a její výkon by byl v období do roku 2020 o tři procenta nižší, než kdyby země v unii zůstala. Organizace rovněž varovala, že negativní důsledky brexitu by nepocítila pouze Británie, ale také ostatní členové OECD, zejména evropské země.

Newsletter