České banky navýšily zisky. Jak se jim to podařilo?


12:54 • 15. září 2016

Tagy: Banky, zisk, ČR

České banky a spořitelny navýšily v prvním pololetí svůj souhrnný čistý zisk. Podle dat zveřejněných Českou národní bankou šlo o meziroční nárůst o 7,27 miliardy až na 44,73 miliard korun. Výrazně se na tomto růstu podílel zisk z finanční a provozní činnosti, naopak úrokové výnosy a výnosy z poplatků klesly. Jaký je detailnější background těchto výsledků?

České banky vydělaly meziročně o 7 miliard víc. Díky čemu?

V prostředí nízkých úrokových sazeb, které ztenčují úrokové marže bank, a současně za zesíleného tlaku na pokles poplatků nemají banky příliš jiných možností, jak zvyšovat ziskovost, než redukovat náklady. To se jim daří. Jde o déletrvající proces, jehož součástí bylo v ČR v uplynulých letech i propouštění, byť ne tak výrazné jak v bankách v některých jiných vyspělých ekonomikách.

Celosvětově profitabilita bank klesá, a to i těch českých, které však stále vykazují nadmíru dobrou ziskovost, a to jak v rámci zemí Visegrádské čtyřky, tak v rámci celého evropského kontinentu. Dá se říci, že české banky překonaly krizi sektoru s minimem šrámů. Brzy však budou čelit opět ztížené situaci, a to v souvislosti s přijetím nové směrnice o platebních službách na vnitřním trhu Evropské unie (PSD2).

Příslušná legislativa je nyní v Česku ve stadiu vládního návrhu, odborná veřejnost jej má možnost připomínkovat. Tato nová legislativa má enormní transformativní potenciál, i pro české bankovnictví. Třeba proto, že banky budou muset zpřístupnit účty svých klientů – pokud ti si to budou přát – třetí straně, například online platformě provozující nízkonákladovou aplikaci. Bankovní sektor napříč Evropu čekají další transformativní léta a další tlak na pokles ziskovosti.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.