Další „hike“ se blíží, naznačila Yellenová v Chicagu


AKTUALIZOVÁNO 20:05 19:24 • 3. března 2017

Tagy: Fed, Janet Yellenová, sazby, Ekonomika, USA, inflace, zaměstnanost

AKTUALIZOVÁNO – Pokud se americká ekonomika bude vyvíjet podle očekávání americké centrální banky (Fed), bankéři můžou zvýšit úrokové sazby již na březnovém zasedání, které se koná 14. a 15. března. V projevu v Chicagu to dnes řekla šéfka Fedu Janet Yellenová.

Nyní soudíme, že bude vhodné zvyšovat úrokové sazby postupně, pokud se budou ekonomická data i nadále vyvíjet podle našich očekávání,“ řekla šéfka Fedu. Dodala, že na nadcházejícím zasedání měnový výbor (FOMC) vyhodnotí, zda se zaměstnanost a inflace nadále vyvíjí dle očekávání centrálních bankéřů. Pokud ano, další růst úroků se zdá být pravděpodobně vhodný.

Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let v prosinci 2015. Před tímto krokem svou základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel po dobu sedmi let na rekordním minimu 0,0 až 0,25 procenta.

K dalšímu zvýšení přistoupil až po roce, tedy loni v prosinci. Rovněž naznačil, že by letos mohl zvýšit úroky až třikrát. To dnes Yellenová v Chicagu potvrdila.

Trh nyní vidí více než 90procentní šanci na zvýšení úroků v tomto měsíci, když ještě před týdnem to bylo jen 40 procent. Pravděpodobnost se zvýšila po projevech představitelů Fedu. Brzké zvýšení sazeb naznačil prezident newyorského Fedu William Dudley a členka sboru guvernérů Lael Brainardová.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.