Jak zobchodovat Brexit? Je moc brzy, káže historie

Premiér David Cameron představil plány na reformu britské pozice v Evropské unii. Jak zareagoval finanční trh? Před referendem sotva zamrkal. Obchodníci totiž stále čekají na nejméně jeden ze zásadních dílků celé skládačky – datum, kdy se referendum uskuteční.

I nedávné významné politické události Velké Británie, jako květnové parlamentní volby či skotské referendum o nezávislosti, které se konalo v září 2014, ukázaly, že finanční trhy obvykle s reakcí vyčkávají do poslední chvíle. Rizikové prémie oceňují až několik týdnů před samotným hlasováním.

Britský předseda vlády zatím uvedl pouze to, že se referendum uskuteční někdy do konce roku 2017. Volatilita libry vůči dolaru, která obvykle na podobné situace reaguje jako první, zůstala nejnižší mezi měnami G – 10 a to i po Cameronově úterním projevu v Chatham House. 

„Zatím není pevně stanovené datum, kdy se referendum uskuteční. Žádné obchody tak nejsou nasnadě, potvrzuje Jordan Rochester, měnový stratég Nomury International v Londýně. „Trhy navíc nejsou nejrychlejší v „dešifrování“ politického rizika v tržní prémii. Zatím zde nejsou žádné jasné signály podivné volatility této prémie, která by se dala připisovat určitému datu.“

V průzkumu společnosti YouGov z minulého měsíce se názory na odchod Británie z EU rovnoměrně rozdělily. Obdobné dopadaly i průzkumy před skotským referendem či parlamentními volbami. U skotského referenda se čekalo až do začátku září, tedy do doby méně než tři týdny před hlasováním, než se volatilita projevila.

Obava, že Spojené království ztratí životně důležité vývozní trhy, pokud Evropskou unii opustí, pravděpodobně učiní libru zranitelnou zejména v období těsně před referendem, a to především kvůli velikosti deficitu běžného účtu země, poznamenává Kamal Sharma, měnový stratég Bank of America Merrill Lynch.

V tuto chvíli trhy žádné obavy nevykazují. Opce naznačují, že obchodníci u libry v příštích šesti měsících, oproti většině hlavních měn, očekávají spíše vzestupné vyhlídky. Britská libra se ve středu vůči euru přiblížila nejsilnější úrovni od poloviny srpna, zejména díky spekulacím, že Bank of England zvýší úrokové sazby.

Cameron poznamenal, že pokud se mu podaří dosáhnout dohody, bude dělat vše, co bude v jeho silách, aby odchodu z EU zabránil. Do té doby, však nelze vyloučit nic, dodal. „Politické riziko, plynoucí z možného britského odchodu, bude pravděpodobně jedním z hlavních faktorů, které budou „držet“ libru v roce 2016 na uzdě,“ řekl Chris Turner, šéf měnové strategie v ING. Banka předpovídá libře více než 7procentní oslabení na 1,40 dolaru ve druhém čtvrtletí roku 2016. „Libra zatím nijak nenaznačuje, že by bylo ve hře nějaké konkrétní datum referenda. Je ještě příliš brzy,“uzavírá Turner. 

 

Posted by Roklen24 on 10. listopad 2015

Newsletter