Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od začátku roku

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu znovu mírně zvýšila a dosáhla nejvyšší hodnoty od ledna. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený v bazickém indexu, oproti září mírně vzrostl o 0,4 bodu na hodnotu 97,5. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozornil na to, že důvěra spotřebitelů je druhá nejvyšší v historii měření.

Důvěra v českou ekonomiku pokračuje v růstu již čtvrtým měsícem v řadě. Letos se zatím nejníže ocitla v červnu, v souvislosti s nejistotou kolem hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Zvláště markantní je v říjnu zlepšení nálady spotřebitelů, kteří vykazují druhou nejoptimističtější náladu v historii měření, tedy od roku 1998, uvedl Kovanda.

„Relativně dobrá je situace ve všech sektorech kromě stavebnictví. To nadále trpí nedostatkem investic ze strany veřejného sektoru. Zlepšuje se situace spotřebitelů, ačkoliv na soukromé spotřebě v hrubého domácího produktu (HDP) to není tak patrné,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. I když nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých hodnot a růst mezd akceleruje, soukromá spotřeba roste pouze pozvolna. Domácnosti totiž začaly ve velkém investovat do nemovitostí, což se rychle projevilo ve vývoji jejich cen, dodal.

„S blížícím se koncem roku a celoročními prémiemi, které budou v řadě firem díky růstu ekonomiky poměrně štědré, lze očekávat další zlepšení nálady spotřebitelů, jejíž úroveň tak bude atakovat historický rekord a zřejmě jej i překoná. Mírně růst by do konce roku měla i nálada podnikatelská, stejně jako celková důvěra v ekonomiku,“ poznamenal Kovanda.

Spotřebitelé mají nejvyšší jistotu zaměstnání v historii, inflace ani možného zhoršení své finanční situace se zatím neobávají. Na silnou důvěru spotřebitelů navazují dobré vyhlídky obchodníků, kteří jsou optimističtější než v září i před rokem, dodala hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně nezměnil a zůstal na hodnotě 95,2. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšil o 2,5 bodu na hodnotu 108,9. Ve srovnání s loňským říjnem jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

V průmyslu se v říjnu důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila o 0,6 bodu na hodnotu 96,5. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se mírně snížilo.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v říjnu meziměsíčně zvýšila o dva body na hodnotu 74,5. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů nezměnilo.

Indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti září zvýšil o 2,3 bodu na hodnotu 99,6. Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se důvěra podnikatelů v říjnu nezměnila a zůstala na hodnotě 95,6.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v říjnu meziměsíčně zvýšil o 2,5 bodu na hodnotu 108,9. Ze šetření v říjnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání téměř nezměnily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se mírně snížily

Newsletter