Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Kdo a proč kupuje české dluhopisy se záporným výnosem?

Výnos desetiletého českého vládního dluhopisu se v pátek poprvé za poslední tři měsíce ocitl pod úrovní 0,4 procenta. I na domácím trhu se projevuje obava investorů z brexitu či možného citelného zpomalení čínské ekonomiky, říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Poptávka po českých dluhopisech přitom neutuchá. Jak to?

Důsledkem nynějšího nepříznivého vývoje v podobě Brexitu, zvolňování růstu čínské ekonomiky a dalších faktorů bude podle Marka Dřímala nadále nízká inflace a kvůli tomu po delší dobu uvolněná měnová politika centrálních bank. „Například Evropská centrální banka podle našich očekávání nezvýší své sazby ze současných záporných hodnot minimálně do roku 2020. A politika amerického Fedu—navzdory relativně slušnému oživení ekonomiky USA—setrvá beze změny nejméně do poloviny roku 2017. Česká národní banka podle nás opustí režim kurzového závazku na konci příštího léta, ale se zvyšováním sazeb také rozhodně spěchat nebude,“ soudí Marek Dřímal.

Historické poprvé: Německý 10letý dluh nese záporný výnos. Co český?

Červnovou míru inflace se dozvíme příští úterý 12. července. Stagnaci očekává hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Letošní červnový pokles inflace na nulu je v souladu s předpokladem České národní banky z její aktuální prognózy. Růst cen pohonných hmot byl sice zejména v první půli června poměrně citelný a proinflačně působil i vývoj na trhu práce, kde dále klesala míra nezaměstnanosti, avšak protiinflačně se projevil vývoj cen potravin, které v červnu výrazně poklesly. V druhé polovině roku lze očekávat odeznívání dezinflačního efektu plynoucího z meziročního srovnání pohonných hmot a proinflačně bude působit obecný vývoj v ekonomice. ČNB proto nebude proti stávajícímu poklesu růstu cenové hladiny na nulu zasahovat nad rámec svých aktuálně aplikovaných opatření,“ soudí.

Někteří investoři jsou v tomto prostředí ochotní kupovat i české dluhopisy s takto nízkým výnosem. „Roli zde hrají ještě intervence České národní banky. ČNB z trhu stahuje eura, která tu následně chybí. Zahraniční investoři pak můžou domácím hráčům nabídnout zápůjčku eur s poměrně vysokou prémií. Za obratem získané koruny pak můžou tito zahraniční investoři nakoupit české dluhopisy i se záporným výnosem, který však více než vykompenzuje ona prémie,“ vysvětluje Marek Dřímal.

Jak velký dluh už je moc velký?

Proto podle Dřímala mají české dluhopisy s krátkou splatností záporný výnos, což nutí domácí investory nakupovat jen dluhopisy se splatností delší. „To se projevuje právě v poklesu výnosu i desetiletých dluhopisů. Ten by mohl během léta dále klesnout – předpokládáme, že k úrovni 0,35 %. Svoji roli bude hrát v letních měsících i nízká nabídka. Ministerstvo financí minimálně v červenci nepořádá žádnou aukci státních dluhopisů, a to i díky příznivému plnění rozpočtu,“ odhaduje Dřímal.

Pro vládu nynější situace znamená úsporu na úrocích, nízké výnosy dluhopisů pak podobně ovlivňují například i sazby hypoték. Přestože český desetiletý výnos poklesl na tříměsíční minimum, rozdíl oproti výnosu německých dluhopisů je už od začátku července na dvouletém maximu. Německé bundy jsou totiž pro celou Evropu bezpečným přístavem, navíc jim pomáhá i program odkupu aktiv Evropskou centrální bankou.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter