Na ropě se usadil medvěd. Drtí těžaře, pivaře i motorkáře

A je to tu zase. Na trh s ropou si opět zasedl medvěd. Jak Brent, tak i WTI si za poslední měsíc připsaly zhruba 20% ztráty. Po tolik očekávané obnově tak přišla další nárazová vlna, která černou komoditu srazila na hranice kolem 41 dolarů. Kdo nejvíce trpí? Těžaři, pivaři i motorkáři.

Ještě začátkem předminulého měsíce hýřili analytici pozitivními myšlenkami o návratu k „normálním“ cenám ropy, možná i dosahujících úrovní před osudným červnem 2014. Teď se situace obrátila. Byť se tempo ropné produkce evidentně zpomalilo, jeho sílu vykompenzovaly zásoby surové ropy a benzínu. Podle Mezinárodní energetické asociace dosahují „rezervy“ více jak 3 miliard barelů. Jen na samotných tankerech se pak podle odhadů nachází mnohem více ropy, než tomu bylo na konci finanční krize.

„Situace se mění v neprospěch býků, kteří předčasně predikovali návrat vyrovnaného ropného trpu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Harry Tchilinguirian, hlavní komoditní stratég BNP Paribas. „Na tento scénář si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.“

Zásoby by tu tedy byly. Ovšem co poptávka? Ta, jak se zdá, nikam nespěchá. Proč by taky měla, když globální ekonomika stále skomírá. A tak tu máme propad ropných cen, který si vybírá své oběti.

Osud, před kterým neutečete

Jako první jdou na porážku těžaři. Jmenovat je možné společnost Exxon Mobil, která minulý týden reportovala nejhorší čtvrtletní výsledky od roku 1999. Podobně je na tom Royal Dutch Shell, která tak nuzná čísla nevykázala od roku 2005. Třetí ztráta po sobě pak podkopla nohy Chevronu. BP zase čelí nejnižším maržím za posledních šest let.

„To, čeho jsme dnes svědky, je situace, před kterou žádný velký hráč neuteče,“ je přesvědčen Brian Youngberg, který působí jako analytik u Edward Jones &Co. v St. Louis. Jeho slova nejlépe potvrzují čísla. Zisk na akcii Exxon Mobil skončil na 41 centech, zatímco predikce Reuters byla o 23 centů vyšší. Chevron skončil ve ztrátě 1,74 miliardy dolarů poté, co by nucen evidovat téměř třímiliardové odpisy. BP a Shell jsou na tom obdobně.

Smutné „Na zdraví!“

Propad cen ropy však nemaří byznys jen těžařům. Hlavu si lámou i pivaři, konkrétně jde o nizozemskou společnost Heineken. Její šéf se prý doslova „modlí za vyšší ceny.“

Třetí největší pivovar světa sice za první polovinu roku vykázal o něco lepší provozní zisky. Ovšem stalo se tak pouze díky silné poptávce v Asii a západní Evropě. Co však společnost dlouhodobě tíží, je situace v Africe a Středním Východu, která souvisí právě s poklesem na ropě. Přiznal to sám CEO Heinekenu Jean-Francois van Boxmeer.

„Nigérie a africké země jí podobné pro nás byly v posledních 11 letech nepřetržitým zdroje růstu,“ řekl Boxmeer v rozhovoru pro CNBC. „Bohužel, jejich hlavním ekonomických motorem byla ropa.“

Právě propad ropných cen Nigérii donutil opustit režim navázání domácí měny na americký dolar, což vedlo v její téměř 40 % propad. Ale není to pouze největší africká ekonomiky, která pivaře v souvislosti s černou komoditou trápí. Stejný problém je možné nalézt i v Etiopii, Egyptě či v Demokratické republice Kongo.

Od piva k motorce

Levná ropa je rovněž trnem v oku společnosti Harley-Davidson. Oči investorů v tomto případě upoutal více jak 5% propad amerických prodejů, který je dle vyjádření vedení dílem oslabené poptávky regionů závislých na obchodu s ropou.

„V prvním kvartále minulého roku jsme si všimli, že poptávka v těchto oblastech Spojených států klesá mnohem rychleji než jinde,“ přepisuje server Business Insider slova Johna Olina, CFO Harley-Davidson. „Očividně se tak děje kvůli propadu cen ropy.“

Nejsou to ale jen prodeje, na které motorkářská firma upozorňuje. Dalším problémem jsou nesplacené půjčky. V jejich případě byl pozorován nárůst počtu zpoždění splácení, opět především v ropných oblastech, jako je například Houston.

Levná ropa je sice žádoucí pro všechny motoristy, problém ale nastává, když je v daném regionu hlavní zdroj obživy. Již v květnu na toto téma publikovala studii newyorská pobočka Fedu, která dokázala, že míra zpoždění ve splácení dluhu výrazně roste především v oblastech, kde ropný průmyslu tvoří alespoň 6% míru zaměstnanosti.

Suma sumárum, ropa má za sebou rudý měsíc, který, jak se zdá, bude ještě pokračovat. Brent totiž aktuálně odepisuje -1,31 %, WTI pak -1,2 %.

 

Newsletter