Překoupená koruna: ČNB v zajetí spekulantů?

Ticho nad Českou národní bankou bylo prolomeno. Po prvním zvýšení úrokových sazeb po necelých deseti letech se slova ujal člen bankovní rady Oldřich Dědek. Ten agentuře Bloomberg sdělil, že banka považuje korunu za stále překoupenou, což bude v rámci příštích měsíců výrazně vstupovat do dalšího rozhodování o sazbách.

„Dosud nevíme, jak moc koruna skutečně posílí,“ řekl pro Bloomberg Dědek. „Již dříve jsme uvedli, že vývoj kurzu je hlavním rizikem naší prognózy, jelikož je česká měna stále překoupená a hrozí u ní efekt chybějící protistrany,“ dodal s tím, že tento stav je spíše střednědobého rázu a nikoliv krátkodobého.

A právě to je důvod, proč je Dědek přesvědčen, že další rozhodování o zvýšení sazeb ČNB již nebude tak snadné. Podle něj totiž stále existuje velké množství spekulativních pozic, které byly otevřeny v době čekání na první úrokový „hike“ po necelých deseti letech a otevřeny stále zůstávají.

„Rozhodnutí o odpoutání sazeb od technické nuly bylo očividně správné,“ řekl Dědek. „V rámci bankovní rady panoval konsensus o začátku utahování úrokového kanálu. Očekávám však, že budoucí diskuze o načasování dalšího utažení měnové politiky bude mnohem složitější.“

Česká národní banka se svým zvýšením úrokových sazeb stala vůbec první centrální bankou v Evropě, která k tomuto kroku přistoupila. V tuto chvíli, kdy se inflace drží stabilně nad inflačním cílem, bankovní rada počítá s tím, že k další manipulaci s úroky směrem nahoru dojde během příštích dvou let. V tomto směru však bude klíčový právě vývoj kurzu koruny.

Sázky na silnější korunu neutichají. Právě naopak

Z hlediska sázek na silnější korunu odhady tvrdí, že ještě během trvání kurzového závazku bylo na tento trade vynaloženo zhruba 65 miliard euro. I přesto, že poslední data ukazují snížení korunových vkladů, záporné výnosy především krátkodobých státních dluhopisů signalizují, že se spekulanti nehodlají jen tak stáhnout.

„Velikost spekulativního kapitálu je stále poměrně významná, což by mohlo zpomalit posilování koruny,“ je přesvědčen Dědek. „Do toho navíc vstupuje fakt, že mnozí exportéři si již dříve zajistili své budoucí příjmy. To by mohlo omezit přirozený příliv zahraničního kapitálu,“ konstatoval centrální bankéř.

A právě tento fakt podle Dědka vytváří riziko chybějících protistran. Investoři, kteří budou chtít uzavřít své dlouhé korunové expozice, v takovém případě narazí na nedostatečnou poptávku po korunách, což ve výsledku způsobí oslabení kurzu. Z toho důvodu není centrální banka schopna představit jakkoliv konkrétnější prognózu vývoje úrokových sazeb.

Na druhou stranu… „Vnější vývoj a fundamenty české ekonomiky poukazují jasným směrem, a to, že sazby dále porostou,“ řekl Dědek. „V souvislosti s tím budeme hodnotit veškeré ekonomické signály, abychom rozhodli, zda utahování měnové politiky urychlit, nebo naopak zpomalit.“

Nezávidění hodná pozice aneb ČNB v zajetí spekulantů

„Do rozhodování ČNB ohledně dalšího utažení měnových podmínek vstupuje i uvolněná měnová politika ECB, která drží úrokové sazby na současných úrovních již od března 2016,“ komentuje situaci ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec. „Banka navíc pravidelně uvádí, že by na těchto hodnotách měly zůstat i delší dobu po ukončení stále probíhajícího nákupu aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování,“ dodává.

Jak je na tom česká ekonomika? Napoví Roklen indikátor

Další navýšení tuzemských úrokových sazeb by tak způsobilo zvětšení úrokového diferenciálu mezi ČR a eurozónou, a za běžných okolností tedy i dodatečný restriktivní efekt na ekonomickou aktivitu skrze silnější kurz koruny. „Jenže právě posílení koruny je to, co spekulativní kapitál vyhlíží jako příležitost pro uzavření svých pozic,“ míní Gec. „V současné situaci má tedy ČNB nezávidění hodnou pozici, kdy si není jistá, nakolik velké utažení měnových podmínek zvýšení úrokových sazeb způsobí, jelikož je velmi těžce předvídatelné chování kurzu koruny. Lze tedy očekávat, že ČNB nebude s dalším navyšováním sazeb příliš spěchat a počká si nejen na další česká, ale i evropská data. Zřejmě se totiž bude chtít vyhnout situaci, kdy by její rozhodnutí muselo být následně „revidováno“ nebo kdy by musela tlumit výkyvy koruny na měnovém trhu,“ je přesvědčen ekonom.

Newsletter