Čínská regulace funguje. Na úkor světového realitního trhu


12:14 • 8. dubna 2017

Tagy: Čína, Devizová směna, centrální banka, Bitcoin, nemovitosti, reality

Ačkoliv loni zaznamenaly devizové rezervy Číny výrazný pokles, v prvních měsících letošního roku opět pomalu stoupají nad hranici 3 bilionů amerických dolarů. To může znamenat, že regulační zásah proti odlivu kapitálu z Číny skutečně funguje. Jaký to má vliv na světový realitní trh?

Čínský odliv kapitálu se proměnil v příliv, což znamená, že do země putovalo více cizí měny, než putovalo z Číny ven. Podle dat Čínské lidové banky vzrostly rezervy o 6,9 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 0,25 %.

Tento vývoj naznačuje, že regulace, kterou Čína zavedla ve snaze zabránit odlivu kapitálu ze země, funguje (ačkoliv jí analytici moc nevěřili). Čínské úřady omezily převody peněz do zahraničí, a to tak, že je zastropovaly částkou 50 tisíc dolarů na osobu za rok. Každý převod do zahraničí nad 200 tisíc jüanů (29 tisíc dolarů) navíc musí být hlášen.

Čína: Trumpe, jsme šampionem růstu, ne manipulace!

Nicméně, toto omezení bylo často obcházeno tzv. smurfingem, kdy se větší částka rozdělí na několik menších částech. Přátele, rodina, ale i všichni ostatní si takto vypomáhají propůjčováním svých padesátitisícových kvót. Kromě toho Číňané také dělají to, že si jüany promění na bitcoiny, a ty pak na americké dolary.

Na globálním realitním trhu si v posledních letech nešlo nevšimnout čínského ataku na zahraniční nemovitosti. Číňané je na dálku nakupují v USA, v Kanadě, Austrálii, Francii, Velké Británii, Hong-Kongu… a vlastně skoro všude. A to jejich ceny přirozeně žene vzhůru.

Čínští kupci tak byli v poslední době důležitým tahounem růstu cen nemovitostí. Kvůli regulaci kapitálových toků však mají nákupy výrazně ztížené, což se pravděpodobně podepíše na poklesu cen nemovitostí.

Čína v akci. Boj proti odlivu kapitálu pokračuje

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.