Panika z referenda? Na italské frontě klid

Pozornost investorů směřuje na jih, konkrétně do Itálie, kde se v neděli koná referendum o tamní ústavě. Případný neúspěch je spojován nejen s demisí premiéra Renziho, ale především s politickou nestabilitou, která se rychle přelije na finanční trhy. Důvod k nervozitě, řeknete si. Opak je však pravdou. Italské trhy jsou (zatím) naprosto v klidu.

Desetiletý italský dluhopis má nakročeno k nejlepšímu týdnu od září letošního roku, zatímco akcie si za tu samou dobu vedou nejlépe ze všech indexů vyspělých trhů. Dokonce i euro, které si během minulého měsíce sáhlo na nejnižší hodnoty od března 2015, eviduje za posledních pět dní zajímavé zisky.

„Pokud na trhu opravdu převažují obavy z neúspěchu referenda, čekal bych, že spready mezi italskými a německými bondy porostou. Tento týden však klesly,“ řekl pro Bloomberg Lutz Karpowitz, měnjový stratég z Commerzbank. „Je tedy poměrně jasné, že se žádná panika, kterou mnozí očekávali, nekoná.“

Dluhopisy

Zájem o italské bondy tento týden vzrostl. Výnos desetiletého státní dluhopisu klesl o 11 bazických bodů. Díky tomu dodatečné zhodnocení, které investoři u italských aktiv ve srovnání s těmi německými požadují, kleslo na 161 bazických bodů, což je nejnižší číslo za poslední tři týdny.

Největší výnosový rozdíl přisuzovaný větší rizikovosti italských aktiv byl pozorován na konci února. Tehdy jeho hodnota dosáhla 192 bazických bodů, což bylo nejvíce od června 2015.

Big Short vol. 2? „Jste v h****u“, říká Steve Eisman

Akcie

I přesto, že italský akciový index FTSE MIB během pátku klesl společně s ostatními světovými indexy, jeho ztráty byly mnohem nižší než u širšího celoevropského benchmarku. Za celý týden si sledovaný index připsal +3 %, což je nejlepší výkon v rámci všech vyspělých trhů.

Jak zachránit nejstarší banku světa? První „škrty“ na scéně

Měna

Euro si vůči dolaru za aktuální týden připsalo +0,5 %, což je nejvyšší číslo od začátku listopadu. Díky programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky někteří investoři pokládají právě společnou evropskou měnu za mnohem lepší aktivum (například ve srovnání s italskými bondy), prostřednictvím kterého lze italské referendum zobchodovat („long“ při úspěchu, v opačném případě „short“).

Zaměřeno na Itálii: Referendum a banky – záchrana, či katastrofa?

Newsletter