Fed to vidí právě tak, aby akcie dál rostly

Americká centrální banka hodnotí americkou ekonomiku právě dost dobře a trochu špatně na to, aby dovolila americkým akciím dále navyšovat zisky. Po dnešním zveřejnění Béžové knihy, která je souhrnným pohledem Fedu a jeho jednotlivých regionálních míst (distriktů)na hospodářství, Wall Street hájí zisky do půl procenta. Fed přitom utržil tvrdou kritiku na blogu významného a respektovaného správce aktiv BlackRock. Jeho politika prý podporuje krátkodobé zisky spekulativního charakteru a poškozuje dlouhodobé investory.

Fed v dnes zveřejněné Béžové knize uvádí, že americkou ekonomiku podporují rostoucí výdaje spotřebitelů za obnovu vozového parku, aktivita zpracovatelného průmyslu roste, zlepšení doznal realitní trh. Energetický sektor dle něj tíží pokles cen ropy, který vyvolal propouštění a omezování těžby. Na některých jiných místech se objevuje naopak nedostatek vhodné pracovní síly.

Rétorika Fedu je dost přesvědčivá na to, aby vyvrátila spekulace o červnovém zvýšení sazeb, ale ponechala bankéřům volný manévrovací prostor. Porostou sazby už v září? Nebo až na začátku roku 2016? Netušeno (s převahou očekávání u prvého).

Dnes zveřejněná zpráva bude podkladem pro jednání měnového výboru Fedu (FOMC) o sazbách ve dnech 16. a 17. června. První čtvrtletí přineslo americké ekonomice pokles o 0,7 %, za druhou čtvrtinu se přes dopad silného dolaru čeká růst – kolem dvou procent.

Tvrdou kritiku za svou politiku utržil Fed od významného správce aktiv, společnosti BlackRock. „Nejen americká, ale celá globální ekonomika je obětí brutálního přesunu bohatství i příjmů a to směrem k dlužníkům a krátkodobým investorům a na úkor střadatelů, investorů do dluhopisů a dlouhodobě orientovaných investorů,“ napsal stratég a šéf investic BlackRock, Rick Rieder, na firemním blogu.

BlackRock je hlasem, který vytrvale kritizuje Fed za navození prostředí, které motivuje ke zpětným odkupům vlastních akcií a růstu dividend, který je ale nezdravý. Proti němu totiž klesají investice. Podle nedávné analýzy Goldman Sachs se investice ku odkupům plus dividendám propadly na dvě třetiny ze stavu rovnocennosti před zhruba pěti lety.

Rieder na blogu upozornil na rekordní zpětné odkupy akcií v širším indexu amerických akcií S&P 500 v dubnu (cca 133-4 mld. USD) a přitom nárůst zadlužení (rekordní letošní emise korporátního dluhu), využívající nízké sazby, ale postrádající investiční projekty (a financující právě i zpětné odkupy).

Rieder varuje před tím, že „úlet“ v alokaci aktiv pod taktovkou politiky Fedu je tak zásadní, že i po opětovném růstu sazeb přetrvá nezdravý.

Newsletter