Hejtman Novák podal žalobu na vicepremiéra Andreje Babiše


17:22 • 4. května 2016

Tagy: Andrej Babiš, kriminalita, ČSSD

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) tvrdí, že lživé výroky ministra financí Andreje Babiše (ANO) dostaly pod velký tlak jak jeho, tak i jeho rodinu. Na vicepremiéra proto podal žalobu, kterou dnes začal projednávat soud. Babiš loni v televizních debatách o přípravě průmyslové zóny v Karviné mimo jiné řekl, že je to Novákův „kšeft“ a „tunel“, politika také přirovnal k hejtmanovi Davidu Rathovi souzenému za korupci.

V žalobě na ochranu osobnosti se Novák domáhá omluvy a 200.000 korun. K jednání u Okresního soudu Praha-západ přišel osobně, Babiš se nedostavil. „Celý život žiji v Ostravě. Je to drsný kraj, kde padají drsnější slova. Na druhou stranu osočovat někoho z toho, že je tunelář, že má svoje privátní kšefty a že má štěstí, že není odposloucháván, protože jinak by byl ve vazbě nebo už odsouzen, tak to už je myslím za hranou,“ sdělil hejtman soudkyni.

Podle Nováka na něj Babiš útočí v osobní rovině, která nemá nic společného s rovinou politickou a profesní. Vicepremiérovi prý vadí, že mu „synek z Ostravy“ Novák odporoval na jednání vlády, které se týkalo odchodů horníků do důchodu. „Pan inženýr Babiš nesnese odpor a v té chvíli nazývá lidi výrazy i daleko horšími. My jsme si za holkama nechodili, já jsem mu nic neprovedl, a tak si vyprošuji, aby se ke mně takhle choval,“ vypověděl Novák.

Ministr Nováka zkritizoval v České televizi a loni v září také diskusním pořadu Partie na TV Prima. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru,“ prohlásil tehdy.

„Můj klient je zkušený politik a je zvyklý čelit kritice, v tomto případě ale došlo k překročení její přípustné míry,“ uvedla hejtmanova právnička Jana Zwyrtek Hamplová. „Od té doby čelí obrovskému tlaku okolí. Je to nařčení z trestné činnosti. Řekl to člověk, který má vysokou důvěru lidí,“ upozornila.

Babišův právní zástupce Jiří Urbánek reagoval tak, že ministr do Novákových osobnostních práv nezasáhl. „Je nutné rozlišovat, mají-li sdělení povahu skutkových tvrzení, nebo hodnotících soudů. U nich se pravdivost neprokazuje,“ podotkl s odkazem na judikaturu. Pro svá tvrzení měl prý Babiš reálný základ a nikdy netvrdil, že Novák spáchal trestný čin. Slova typu „tunel“ označil Urbánek za běžné výrazové prostředky v politickém životě. Poukázal například na to, že šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek nazval Babišův návrh o elektronické evidenci tržeb „supertunelem“.

U soudu vypovídala i Novákova manželka Martina, která se vyjadřovala především k tomu, jakým reakcím spolužáků a dalších lidí musí čelit její nezletilá dcera. Babišův právník ale zpochybnil, že postoj okolí má souvislost s ministrovými výroky. Připomněl korupční kauzu lobbisty Martina Dědice, se kterou média Nováka spojovala. Hejtman v případu figuruje jako svědek.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.