Rusko nám bude v energetice vládnout příštích 20 let

Ruská nadvláda pokračuje. Již od neslavných událostí se zemním plynem v zimě roku 2009 si Evropa přeje zbavit se závislosti na ruských dodávkách plynu. Přestože od této politické roztržky uplynulo už osm let, tak Evropa nikdy nebyla více závislá na Rusku, než je právě teď.

Ruský exportní gigant Gazprom, kde má stát podíl 76 %, v loňském roce dodal rekordní objem zemního plynu do zemí Evropské unie. Ruský plyn se tak podílel více než třetinou na celkově spotřebovaném zemním plynu na území unie.

Podle lednových předpovědí těžařské společnosti BP, zůstane Rusko do roku 2035 nejvýznamnějším vývozcem plynu do Evropské unie. Tuto předpověď minulý týden potvrdila i nizozemská těžařská společnost Royal Dutch Shell.

Energetika plná otazníků. Kdo má být u kormidla?

Evropští politici se vytrvale soustředí na zvýšení dodávek plynu ze Spojených států, a to pomocí tekutého zemního plynu (LNG) dovezeného americkými tankery. Tento plyn by částečně mohl nahradit plyn od Gazpromu. Dodávky se však stále ještě neuskutečnily, zdržují je totiž komplikace s kontrakty mezi firmami a vyšší ceny plynu mimo Evropu. Největší vývozcem LNG do Evropy byl v minulém roce Katar. Dodávky však zůstaly na číslech z roku 2015.

„Rusko určitě zůstane největším vývozcem plynu do Evropy minimálně po další dvě dekády. To i přesto, pokud by Evropa zvýšila dovoz LNG od zámořských exportérů,“ uvedl ekonom BP Vladimir Drebentsov.

Diverzifikace energetických dodávek a infrastruktury je jednou z priorit Evropské komise, což pro agenturu Bloomberg uvedl mluvčí EK. Ředitel Gapromu Viktor Zubkov však zdůraznil, že v letošním roce očekává zhruba stejný export do Evropy jako v minulém roce. Ruský plyn však bude letos čelit tvrdší konkurenci. Od poloviny roku by mělo do Evropy proudit více již zmiňovaného LNG ze Spojených států a Austrálie. Další komplikací je také relativní zdražení ruského plynu kvůli razantnímu nárůstu ceny ropy Brent v minulém roce. Gazprom však v souvislosti se svými výnosy vyvrátil negativní vliv obou těchto fundamentů, jako hlavní důvod naopak uvedl změny v cenách, které v nových kontraktech vyjednal.

Saudská Arábie padla. Ropě opět vládne Rusko

„Je mnoho prostředků, které Rusko pro propagaci svého plynu může použít,“ uvedla Melissa Stark, ředitelka pro energetiku firmy Accenture. „Gazprom nikdy neměl potřebu být agresivně komerční. S vyjednanými kontrakty byla jejich pozice vždy neohrožená,“ dodala.

Fluktuace v ruských dodávkách plynu vždy významně zahýbe s evropskými trhy. V lednu 2009 kvůli omezeným dodávkám vzrostly britské ceny plynu o 27 % během jediného dne.

Newsletter