Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Buffett poráží aktivisty na všech frontách

Titulky finančních médií plní v poslední době nejvíce tzv. aktivističtí investoři. Pod tímto pojmem je potřeba si představit minoritního akcionáře, jehož strategií je vytvořit tlak na vedení společnosti a tím dosáhnout prosazení vlastních kroků ke zvýšení ceny akcií.

Asi nejznámějším aktivistou je Carl Icahn, kterému se podařilo donutit technologického giganta Apple k vyplácení dividend. Pomyslná „nadvláda“ aktivistických investorů se však netýká pouze nakousnutého jablka. S tímto typem akcionáře se setkáte i ve společnosti DuPont, Mondelez či GE. Ušetřena nebyla ani slavná Berkshire Hathaway. V jejím případě však aktivisté naráží na tvrdý oříšek, kterým není nikdo jiný než sám Warren Buffettt.

Buffett, přezdívaný Věštec z Omahy, nemá aktivisty vůbec v lásce a rozhodně nehodlá rozšířit jejich řady. Potvrdil to ve svém rozhovoru pro magazín Fortune, kde jasně uvedl, že pravděpodobnost toho, že by se z něj stal aktivista, je naprosto nulová.

Aktivismus je dle jeho názoru snadno „prodejná forma“ strategie, která teď přitahuje velké peníze. „Aktivisté jsou jako žraloci. Musí se neustále pohybovat,“ přepisuje Buffettova slova agentura Bloomberg. „Vzedmula se tak hotová vlna aktivismu, která dosáhne tam, kam až to bude možné. To, jak moc jsou aktivisté lační po svých cílem, je nejlépe vidět právě teď,“ dodal.

Věštec z Omahy aktivismus přirovnává k nepovedenému manželství. „Chcete-li prožít mizerný život, ožeňte se s někým, u koho čekáte, že se vám ho podaří změnit,“ řekl jasně. Společnosti by se tak měly soustředit především na výkon vlastního byznysu a na komunikaci s akcionáři, před kterými by se neměly nikterak bránit. Ideální je dle známého hodnotového investora situace, kdy se investor stane součástí podnikového ducha.

I přes negativní přístup vůči aktivistům spatřuje Buffett jeden důvod jejich existence. „Pokud by každá firma fungovala naprosto správně, aktivistů by nebylo vůbec potřeba. Faktem ale je, že managament některých firem občas zapomíná, pro koho vůbec pracuje.“

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout pozornosti aktivistů, je udržovat si adekvátní výkon a především pak dobrá komunikace s akcionáři. Právě ti se nesmí cítit odstrčení, ale naopak se z nich musí stát plnohodnotní partneři.

Z nuly na sto. Úspěchy (a nezdary) Warrena Buffetta

Buffett vs. aktivisté

Warren Buffett je ikona investičního světa. Jeho Berkshire Hathaway už od března 2009 trvale poráží aktivistické hedgeové fondy.  Ke srovnání je možné použít dva indexy společnosti Hedge Fund Research, které sledují činnost aktivistických investorů (viz graf).

Jak Event Driven–Activist index, tak i širší Fund Weighted Composite index svou výkonností zaostávají za akciemi typu A společnosti Berskhire. Jedinou firmou, která dosáhla obdobného výsledku jako ta Buffettova je Icahn Enterprises, kterou vede sám Carl Icahn.

Newsletter