Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Letní debakl akcií. Připomínka roku 2008?

Globální akciové trhy dneškem uzavírají nejhorší čtvrtletní za poslední čtyři roky. Stály za ním zejména „divoké“ letní měsíce, kdy sentimentem investorů otřásl vývoj dvou největších světových ekonomik. Trvalý propad cen komodit, ohromující debakl na čínských trzích, po němž následovala šokující devalvace měny, dál obavy z bankrotu Řecka či nervozita kolem zvýšením sazeb americkou centrální bankou. Toť výčet několika faktorů, na které budou investoři vzpomínat, respektive na které, kvůli jejich vlivu na akciové trhy, nezapomenou.

„Globální akciové trhy čeká nejhorší čtvrtletí od roku 2011. Je za tím řada příčin, které nervozitu a obavy na trzích podporují. Jednou z nich je například slabý růst světové ekonomiky, omezený zpomalením na rozvíjejících se trzích, zejména v Číně,“ potvrzuje analytik Barclays.

Hlavní viník

Čínský index Shanghai Composite dopadl pravděpodobně nejhůře se ztrátou 25 procent, což je nejprudší kvartální propad od roku 2008. Pro srovnání, americké indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq končí (bez zahrnutí dnešní poslední obchodní seance) se ztrátou okolo 9 procent. Co se Evropy týká, německý DAX se blíží 12procentnímu propadu, 7 procent pak ztrácí francouzský CAC40.

Propad o 30 %. Čínské akcie končí nejhorší čtvrtletí za 7 let

Faktem je, že největší podíl viny nesou slábnoucí rozvíjející se trhy. Nové údaje Mezinárodního institutu financí (IIF) ukázaly, že region tzv. emerging markets uzavírá nejhorší čtvrtletí od finanční krize roku 2008. Investoři z těchto trhů „stáhli“ zhruba 40 miliard dolarů. Pro srovnání, v průběhu roku 2008, rozvíjející trhy zažily odliv ve výši 105 miliard dolarů. „Holubičí signály po zasedání Fedu daly rozvíjejícím se trhům pouze krátkodobou podporu. Denní data ukazují, že odliv financí koncem září opět pokračuje,“ dodává organizace.

Pohled do Asie

Asijsko – pacifické indexy také zaznamenávají nejslabší čtvrtletí od roku 2011. Z patnácti hlavních akciových trhů regionu skončil v kladných číslech pouze jeden. Srílanská burza vykázala mírný, 0,5procentní posun výš a to zejména díky zájmu zahraničních investorů a více „protržně“ orientované měny. Začátkem tohoto měsíce totiž srílanská centrální banka přestala řídit kurz rupie a nechala, aby kurzy stanovil trh. S vytvořením nové vlády se také vrátila politická stabilita. Nejslabším trhem regionu byl po Šanghaji Hongkong. Jeho index Hang Seng zaznamenává 20procentní propad. Ztrácí také Nikkei 225 a indonéský Jakarta Composite – oba poklesly o 14 procent.

Sázky do budoucna

Mnozí analytici očekávají, že pesimismus se nad globálními akciovými trhy nějakou chvíli udrží. Varují, že všechny krátkodobé rally budou s velkou pravděpodobností dočasné. Barclays doporučuje být „overweight“ na japonských a evropských akciích, dokud přetrvá jejich relativně nižší atraktivita v porovnání s americkými.

Japonský index Nikkei se v současné době obchoduje na úrovni PE (poměr ceny akcie a očekávaného zisku na akcii) 16,92. Pro srovnání, americký S&P 500 má tento poměr 18,14. Vyšší poměr zisku na akcii naznačuje, že jsou dražší vzhledem k výdělku.

Goldman Sachs zhoršuje výhled pro akcie i ekonomiku

Newsletter