Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Na OPEC zapomeňte. Kdo doopravdy diktuje ceny ropy?

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nedávno prodloužila svou dohodu o omezení těžby na dalších devět měsíců. Těžební limity by měly zamezit dalším propadům cen ropy, které země vyvážející tuto komoditu v posledních letech trápí. Ve hře je však celá řada dalších faktorů, které OPEC pod kontrolou nemá, například rostoucí objem těžby ve Spojených státech. Avšak podle článku Nicka Cunninghama, komentátora Oilprice.com, by se měly ropné země zaměřit především na Čínu.

A není to jen názor Cunninghama. „Pokud byste chtěli vědět, kde se skrývá riziko, není to v rozhodnutí OPECu, v intenzitě americké poptávky nebo v globálních zásobách. Myslím, že velkým zdrojem znepokojení je Čína,“ řekl prezident společnosti Prestige Economics Jason Schenker pro CNBC.

Čínská ekonomika má na trh s ropou obrovský dopad, avšak ne tolik, co se týče strany nabídky, ale především ohledně strany poptávky. Čína je největším dovozcem ropy na světě a Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency, IEA) očekává, že v letošním roce se tamní ekonomika stane jedním z největších zdrojů růstu poptávky. Podle odhadu by Čína měla do konce roku zvýšit import ropy až o 400 tisíc barelů denně.

Těžaři si plácli. OPEC omezí těžbu ropy o devět měsíců

Za očekávaným růstem čínské poptávky přitom stojí nejen slibně rostoucí ekonomika, ale rovněž pokles produkce ropy v samotné Číně. V rámci trhu s ropou patří čínské těžební společnosti k těm s nejvyššími náklady, které jsou z trhu s klesajícími cenami přirozeně vždy vytlačovány jako první. Vzhledem k padajícím cenám v posledních třech letech tak byli čínští těžaři nuceni omezovat investice a rovněž i samotnou těžbu.

Jak ukazuje graf, vzhledem k pozitivnímu hospodářskému vývoji čínský import surové ropy výrazně roste už od 90. let. Vzhledem k poklesu domácí produkce bude přitom dovoz muset vzrůst nejen kvůli rostoucí ekonomice, ale také kvůli tomu, aby vykompenzoval onen domácí výpadek. Cunningham tak předpovídá, že čínská poptávka by měla v blízké době výrazně přispět ke vzkříšení cen černého zlata.

Dubnové resumé pro komodity: Zlato a ropa drží svou podporu

 

Newsletter