Peníze tečou do nemovitostí. Konec růstu cen v nedohlednu

O nadšení se často hovoří jako o nejdůležitějším aspektu podnikání. Ve většině oborů však zdaleka nestačí. Příkladem mohou být nemovitosti, v našem případě prodej těch investičních. Markus Arnold začal podnikat v roce 2010. Dnes pro něj pracuje 44 expertů ve čtyřech zemích a nově je plánováno otevření pobočky v Berlíně. Z hlediska byznysu jsou prý evropské metropole, navzdory své geografické blízkosti, rozdílné. Co dalšího prozradil serveru Monty Rich?

Růst díky specializaci

„Celá naše čtyřiačtyřicítka se soustředí na jednu věc, a tou je prodej investičních nemovitostí,” vysvětluje Markus Arnold. Jeho tým se stará o vše, od předběžných právních a technických prověrek přes vyhodnocování nemovitostí, vyjednávání o podmínkách transakce až k zajištění spolehlivého správce budovy. „Můj tým má skvělý úsudek a všichni jsou velice diskrétní, což je při realizaci tak velkých obchodů zcela zásadní,” pochvaluje si.

Arnold Investments je zde totiž primárně pro movité klienty – podnikatele, nadace i institucionální investory z celého světa. V momentě, kdy by někdo z týmu začal vyzrazovat citlivé informace, pověst se rychle zhroutí. „Nejen ve světě movitých lidí by se jednalo o byznysovou sebevraždu,” dodává Markus.

Jak se ale stane, že se za necelých 7 let fungování stanete špičkou segmentu v regionu? Markus tvrdí, že klíčem je úzká specializace a dodává, že “Jack of all trades”, tedy někdo snažící se dělat vše, není nakonec úspěšný v žadné z činností. „Naším hlavním cílem je zůstat přední makléřskou společností zabývající se investičními nemovitostmi.”

A v této misi pokračuje firma úspěšně. Jen za minulý rok dosáhl objem transakcí úctyhodných 400 milionů eur. Pro letošek pak dle slov svého zakladatele očekávají nárůst, na kterém se mimo jiné mají podílet rozvíjející se trhy, kde společnost působí.

S Markusem Arnoldem jsme se také podívali na specifika jednotlivých trhů, kde je Arnold Investments již považována za etablovaného hráče.

Vídeň

Císařské město nebylo jako jedno z mála vůbec zasaženo krizí roku 2009. Ta na tamní situaci měla dokonce opačný vliv. Krize pro tamní realitní trh znamenala značný stimul. „Peníze se najednou začaly vybírat z kapitálových trhů, aby se začaly investovat do betonu. Říkáme tomu směna z eur do cihel,” popisuje situaci Markus. Trh zde rostl stabilně desetiprocentní rychlostí ročně a korekce byla v nedohlednu. Vrchol nastal v roce 2015, kdy se jen za obytné domy utratilo 1,2 milardy eur a celkově téměř 3 miliardy. „Momentálně putuje do obytných domů zhruba miliarda ročně. V absolutních počtech se však jedná o méně transakcí, neb ceny nemovitostí stoupají,” uzavírá Markus vídeňskou kapitolu.

Praha

Zatímco Vídeň zažívala zlaté časy, krize dopadla na Prahu. „Dva nebo tři roky po krizi mohou být nazývány ‘temnými časy’ realitního byznysu. Ceny, stejně jako objem transakcí, mířily k zemi.” Totální obrat prý nastal v roce 2015, kdy investoři znovu objevili Prahu a díky rozumným výnosům zde začali znovu investovat. Praha tak ustála největší otřesy a těší se značnému zájmu.

Budapešť

Maďarská metropole byla dlouho zahraničními investory opomíjena. „Nyní jsou ale výnosy zajímavé a uzdravující se ekonomika dokázala upoutat pozornost nových investorů. Poprvé za mnoho let zde vidíme vzestup cen,” vysvětluje Markus situaci v hlavním městě. Jeho slova potvrzuje také fakt, že objem transakcí se zde v období od 2015 až 2016 zdvojnásobil.

Bratislava

„Bratislava má jako nejmenší město, kde jsme aktivní, svá vlastní pravidla,” říká Markus s tím, že se situace ve slovenském hlavním městě rok od roku zlepšuje. Zůstavají zde však určitá specifika. Obytné domy jako investiční instrument se v Bratislavě příliš neobjevují. „Tamní lidé mají tendenci kupovat byty, v nichž žijí. Když se proto díváme na objem transakcí, čísla prakticky představují údaje pro komerční nemovitosti.

„Celkově mohu říci, že si peníze ve všech městech, kde působíme, nachází cestu do nemovitostí. Transakcí je více a ceny jdou nahoru. Konec tohoto trendu nevidím minimálně do té doby, dokud nedojde k signifikantní změně úrokových sazeb,” uzavírá Markus naše téma.

Newsletter