Hypoteční spor Deutsche Bank a USA je vyřešen za 7,2 mld. USD

AKTUALIZOVÁNO – Německá bankovní jednička Deutsche Bank se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to dnes banka. Ministerstvo po firmě původně požadovalo 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobek dohodnuté částky.

Dohoda o urovnání, jejíž konečná podoba ještě musí být schválena, podle agentury Reuters přináší bance určitou úlevu. Zářijová zpráva o požadavku na zaplacení 14 miliard dolarů vedla k prudkému poklesu ceny akcií banky a vyvolala obavy z širší krize v evropském bankovním sektoru. Po dnešním oznámení dohody zamířily akcie banky vzhůru a připisovaly si až čtyři procenta. Německá vláda dohodu přivítala, neposkytla však žádné další podrobnosti.

Podobnou dohodu krátce po Deutsche Bank ohlásila rovněž švýcarská banka Credit Suisse, která v USA zaplatí 5,3 miliardy dolarů (137 miliard Kč). Akcie Credit Suisse díky dohodě posílily zhruba o dvě procenta. Zdroje agentury Reuters tento týden informovaly, že americké úřady po bance požadují až sedm miliard dolarů.

„Nejnebezpečnější“ banka světa? Výsledek rozhodně překvapí

Deutsche Bank a Credit Suisse patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

Ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti kvůli těmto obviněním zažalovalo britskou banku Barclays. Ta dnes uvedla, že obvinění odmítá a že se hodlá „energicky bránit“.

Vyšetřování kolem hypotečních cenných papírů v USA stále čelí americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švýcarská UBS. Americké banky již v uplynulých třech letech za urovnání sporů kolem hypotečních cenných papírů zaplatily 46 miliard dolarů.

Poslední tři měsíce Deutsche Bank
16. září – Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že požaduje po největší německé bance Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů (337 miliard Kč) za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Banka uvedla, že tak velkou částku platit nehodlá, zpráva vyvolala obavy z širší krize v evropském bankovním sektoru.
30. září – Některé hedgeové fondy v USA kvůli hrozbě pokuty omezily s bankou obchody a akcie Deutsche Bank následně prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur. Situaci na trhu uklidnilo až prohlášení šéfa banky o finanční síle společnosti a zpráva, že americké ministerstvo spravedlnosti jedná s bankou o pokutě 5,4 miliardy dolarů (130 miliard Kč), což je mnohem méně, než požadovalo původně.
3. října – Přední německé firmy, jako Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON, vyslovily bance podporu. Banku naopak kritizoval místopředseda německé vlády a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel, který prohlásil, že banka obviňuje ze svých potíží spekulanty a přitom své podnikání sama založila do značné míry na spekulacích. Za svá slova byl kritizován konzervativními poslanci.
6. října – Deutsche Bank uzavřela se závodní radou dohodu, díky které bude moci zrušit další tisícovku pracovních míst v Německu. Již v červnu se přitom dohodla na snížení německé pracovní síly o 3000 osob. Později také zastavila přijímání nových zaměstnanců ve všech svých divizích.
7. října – Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že USA požadují po Deutsche Bank přehnaně vysokou pokutu, čímž podkopávají globální finanční stabilitu. Katarské fondy, které má pod kontrolou bývalý katarský premiér šajch Hamad bin Džasím Sání a které jsou největším akcionářem Deutsche Bank, oznámily, že neplánují prodat své akcie Deutsche Bank, a pokud se největší německá banka rozhodne zvýšit kapitál, zváží nákup dalších akcií.
9. října – O sporu jednal v USA šéf Deutsche Bank John Cryan. K dohodě o konečné částce nedospěl. Akcie banky znovu oslabily.
27. října – Deutsche Bank oznámila, že se ve třetím čtvrtletí vrátila k zisku – vydělala 278 milionů eur (7,5 miliardy Kč) po rekordní ztrátě šest miliard eur před rokem. Čtvrtletní zisk byl překvapením pro analytiky, kteří počítali se ztrátou 600 milionů eur.
8. listopadu – Média oznámila, že Deutsche Bank má v úmyslu prodat své aktivity v Polsku, v čele se svou dceřinou společností Deutsche Bank Polska.
18. listopadu – Deutsche Bank prodala v rámci restrukturalizace, která má uvolnit kapitál pro naléhavější potřeby, svůj dvacetiprocentní podíl v čínské Hua Xia Bank. Za 23,2 miliardy jüanů (3,37 miliardy USD; 85,9 miliardy Kč) jej získala společnost PICC Property and Casualty.
23. prosince – Deutsche Bank se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů.

Newsletter