Koks a ropné produkty dál pomáhají růstu cen výrobců


AKTUALIZOVÁNO - 10:26 09:11 • 18. května 2017

Tagy: průmysl ČR, inflace

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v dubnu zvýšily o 3,2 procenta po březnovém růstu o tři procenta. Významně vzrostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,3 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

Ceny chemických látek a výrobků byly v dubnu meziročně vyšší o 8,2 %, obecných kovů a kovodělných výrobků o 7,9 % a těžby a dobývání o 6,4 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 2,6 %, z toho ceny mléčných výrobků o 6,4 % a zpracovaného masa a výrobků z masa o 5,2 %. Snížily se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,4 % a dopravních prostředků o 1,1 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 5,0 %.

V meziměsíčním srovnání se zvýšily ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,3 % a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,8 %, z toho zpracovaného masa a výrobků z masa o 1,7 %. Vyšší byly také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Snížily se ceny chemických látek a výrobků o 1,6 % a dopravních prostředků o 0,4 %.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká uvedla, že v květnu cena ropy kolísala v reakci na zprávy o možném prodloužení dohody o těžebních limitech. Ovšem americké zásoby ropy zůstávají vysoké. Klíčové proto bude květnové zasedání zemí seskupení OPEC, které se koná 25. května – pokud těžební limity zůstanou, anebo se státy například zavážou k ještě většímu snížení těžby, cena ropa by mohla opět začít růst.  „Neprodloužení dohody by bylo pro trh zklamáním. My ovšem čekáme, že dohoda o těžebních limitech bude na několik měsíců prodloužena, což by mělo podpořit cenu ropy a následně vést k růstu cen průmyslových výrobců v ČR. S ohledem na tento předpoklad odhadujeme, že průmyslové ceny letos zrychlí meziroční tempo růstu přes 2,5 %,“ dodala Milučká.

Viktor Zeisel z Komerční banky doplnil, že ceny výrobců se v dubnu zvyšovaly ve všech hlavních kategoriích. Nejsilněji rostly ceny v zemědělství. „Výrazné zvýšení jsme zaznamenali také u cen tržních služeb. Rostoucí ceny komodit ovlivnily zvýšení cen v průmyslu. Nahoru se draly zejména ceny kovů, ale přidávaly se i ceny v potravinářském průmyslu. Celkově dnešní údaje ze statistického úřadu svědčí rostoucích inflačních tlacích v ekonomice a potvrzují náš výhled, že ke zvýšení sazeb přikročí ČNB již v letošním roce,“ míní Zeisel.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.