Rakousko vydalo stoleté dluhopisy: Nízký úrok, obrovský zájem.

Rakousko se rozhodlo využít nízkých úrokových sazeb a zadlužit se na celé století. Sebevědomí našim sousedům zřejmě nechybí. Splatnost nových dluhopisů je totiž delší než doba, jakou rakouský stát zatím vůbec existuje. A úrok? Pouhá dvě procenta.

Rakousko píše novou kapitolu této éry bezprecedentně nízkých úrokových sazeb. Přišlo totiž s plánem, který může fungovat jen v situaci, v jaké se nacházíme dnes. Země nabídla investorům dluhopisy se stoletou splatností. Velké zhodnocení sice nenabízí – bondy mají jen dvouprocentní úrok. Zájem byl ale přesto obrovský. Celkový objem poptávky po bondech splatných až v září 2117 přesáhl 11 miliard eur a výrazně tak převýšil 3,5miliardovou nabídku, informuje server Financial Times.

První v eurozóně. Díky ECB.

Díky úspěchu této emise se Rakousko stalo první zemí eurozóny, která prodala na trhu stoleté dluhopisy. V minulosti již k bondům s tak dlouhou dobou splatnosti přikročily sice i Belgie a Irsko, tyto papíry však neprodávaly veřejně na dluhopisovém trhu, ale umístily je přímo mezi soukromé investory. Kromě toho šlo o malé objemy ve výši 100 milionů eur. Miliardová rakouská emise je tak zcela jiný kalibr.

Takovéto emise jsou podle serveru ZeroHedge možné především díky extrémně uvolněné měnové politice Evropské centrální banky. Svým programem nákupu dluhopisů drží ECB výnosy stále na nízké úrovni. V mnohých případech jsou již dokonce v záporných číslech. U Rakouska je to případ dluhopisů se splatnostmi do sedmi let.

Řecko chystá comeback. Možná již brzy

Kdo chce nějaký výnos, je proto nucen kupovat dluhopisy se stále delší dobou splatnosti. Zejména poskytovatelé životního pojištění či penzijní fondy, chtějí-li splnit své finanční závazky vůči svým klientům, se neobejdou bez toho, aby do těchto dlouholetých bondů investovali. A právě tohoto efektu nyní Rakousko může využít.

V eurozóně jsou rozšířené dluhopisy s 50letou splatností, pravidelně je emituje Francie, Španělsko či Itálie. Samotné Rakousko již v loňském roce emitovalo 70leté dluhopisy s úrokem 1,53 %. Kdo po tomto balíku papírů v celkovém objemu dvě miliardy sáhl, mezitím nicméně pláče nad výdělkem, protože je v současné době kolem deseti procent v mínusu.

Vývoj ceny 70letých rakouských dluhopisů (v EUR):

Právě dlouhodobé dluhopisy s pevným úrokem skrývají vysoké riziko, a to pokud se změní celková hladina úrokových sazeb na trhu, ale dluhopis má kupón fixní.

Pokusný balónek

Rakouský stoletý dluhopis byl zároveň jakýmsi pokusným balónkem, zda je na trhu ještě dostatečná poptávka po bondech s velmi dlouhou dobou splatnosti. Současná situace je totiž značně ošemetná. ECB stojí před exitem ze své extrémně uvolněné měnové politiky a je možné, že v následujícím roce své nákupy dluhopisů výrazně omezí.

Finanční bolehlav: Zrušení LIBORu a co bude dál

Do konce prosince ještě bude každý měsíc nakupovat papíry v objemu (zatím) 60 miliard eur. Rovněž záporná depozitní sazba -0,4 %, kterou banky musí platit za přebytečné peníze uložené u ECB, by mohla být jednou zase zvýšena. Obrat kurzu ECB by podle některých expertů mohl vést k výraznému růstu výnosů u státních dluhopisů.

Příliš nízký úrok? 

Úrok 2,1 %, který investoři za rakouské stoleté dluhopisy dostanou, považují někteří experti vzhledem k dlouhé době splatnosti a rizikům za příliš nízký. Navíc, finanční historie Rakouska také není zrovna bez poskvrnky. Za 99 let své existence se Rakousko do platební neschopnosti dostalo již dvakrát. A ještě horší je bilance z dob habsburské monarchie, která si v 19.století prošla dokonce pěti státními bankroty.

Právě u dluhopisů s takto dlouhou dobou splatnosti by historické zkušenosti měly hrát svou roli. „Zdá se však, že centrální banky svými peněžními injekcemi cit investorů pro riziko již umrtvily,“ glosuje přitom německý server Welt.

Takovéto dluhopisy přitom nejsou oblíbené jen u dlouhodobých investorů. Mnozí obchodníci se na ně dlouhodobě vázat vůbec nechtějí, nýbrž spekulují na rychlý růst jejich cen. Například v případě Argentiny jim tato sázka docela vyšla.

Stoleté dluhopisy:

Tato země s bohatou historií státních bankrotů emitovala stoleté dluhopisy v červnu. Lákala přitom na 7,9 procenta. A investoři se zatím mohli těšit z výrazného růstu cen těchto papírů, jejichž výnos činí aktuálně stále ještě 7,21 %. O poznání hůř dopadla sázka na obdobné mexické dluhopisy. Dva a půl roku po emisi jsou investoři již lehce v mínusu.

Argentina a stoleté dluhopisy. Kdo to proboha kupuje?!

Díky vysokému výnosu argentinských dluhopisů byla v jejich případě durace, tedy doba, za kterou investoři získají zpět vložené peníze, jen osm let. Naproti tomu durace rakouských dluhopisů je 44 let, což je doba, za kterou řada investorů, kteří je nakoupili, již nebude na živu.

Berlusconi zachraňuje Itálii. Navrhuje paralelní měnu

Newsletter