Brazilská centrální banka zvažuje prototyp úhrad pomocí blockchainu


17:42 • 22. září 2017

Tagy: FinTech, Blockchain, Platby, Brazílie

Brazilská centrální banka vydala novou výzkumnou zprávu, která se zaměřuje na možné využití blockchainu a otevřené účetní knihy. Dokument rovněž nastiňuje, jak by mohly být dostupné platformy použity k testování této technologie.

Výsledkem výzkumné skupiny iniciované Banco Central do Brasil je zpráva publikovaná 28. srpna 2017. Ta prozkoumala možná využití DLT (Distributed Ledger Technology), a to včetně identity, místní měny a úhrad plateb.  Jejím cílem nicméně není navrhnout primární platformu pro úhrady centrální banky, ale vytvořit záložní systém pro převod finančních prostředků v případě kompletního zhroucení hlavního systému úhrad.

Zpráva říká:

„V případě jeho katastrofického selhání, členové RTGS (Real Time Gross Settlement) by nebyli schopni navzájem posílat (nebo přijímat) finanční prostředky, což by vedlo k úplnému zastavení chodu brazilské centrální banky…V této souvislosti je Alternativní systém pro úhrady transakcí (SALT) konceptuální systém pro související opatření, které by mohlo okamžitě nahradit základní funkce brazilského RTGS v případě jeho úplného kolapsu.“

Autoři naznačují, že návrh tohoto systému zahrnuje síť blockchain s potřebnými validačními články finančních institucí na jedné straně a samotné centrální banky na straně druhé. 

Jejich studie dospívá k závěru, že ačkoli je soukromí potenciálním problémem, DLT „může umožnit vytvořit unikátní sdílený náhled obrovského množství informací, který bude rozšiřován napříč institucemi“. V takovém případě je tato zpráva v souladu se studiemi vydanými ostatními globálními centrálními bankami.

Bank of England či Monetary Authority of Singapore například zkoumaly, jak by mohl být blockchain využit v platební praxi. Nejdál se dostala asi centrální banka Spojeného království, která uvedla, že její nejnovější systém bude kompatibilní s otevřenou účetní knihou.

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.