250 tisíc podpisů pod peticí žádá nové britské referendum o EU

AKTUALIZOVÁNO: Na čtvrt milionu Britů již podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii – psali jsme ráno. V 16:00 už je to přes 1,5 milionu podpisů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News a průběžně The Independent.

„My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum,“ uvádí se v petici.

Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám.

Analýza Brexitu: Kdo hlasoval jak a proč a komu rozhodl o čem

Zájem o petici požadující druhé referendum o EU způsobil v pátek kolaps webové stránky Poslanecké sněmovny, která slouží ke zveřejňování petic.

BREXIT ONLINE: Kocovina z EU? Rezignace, pád trhů, ostuda i radost

Podle BBC má petice nyní již téměř 250.000 signatářů. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100.000 podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament.

Dopady britského rozhodnutí vystoupit z Evropské unie vévodí i dnes titulním stranám světového tisku. Francouzský list Libération s příznačným obrázkem na první straně ukazuje, co si myslí o brexitu a vyhlídkách bývalého londýnského starosty Borise Johnsona stát se premiérem.

Johnson, který byl nejviditelnějším představitelem kampaně vyzývající Brity k opuštění unie, je po vítězství stoupenců brexitu ve čtvrtečním referendu a oznámení rezignace Jamese Camerona největším favoritem na premiérské křeslo.

Libération má ve svém dnešním vydání na první straně jednu z nezapomenutelných fotografií Johnsona, která byla pořízena před letní olympiádou v roce 2012 v Londýně. Johnson je na ní zachycen, jak sedí zavěšený v postroji na laně a mává dvěma britskými vlajkami. Politikovi se tehdy při klouzání lano zaseklo a zůstal viset ve vzduchu.

Francouzský deník, se zhruba stotisícovým nákladem, otiskl snímek v době, kdy padá britská libra kvůli nejistotě nad dalším vývojem po čtvrtečním referendu. K fotografii je tak připojeno výstižné konstatování „Hodně štěstí“.

Kovanda: Když politici nepřesvědčí trhy, padnou další Lehmani

Také britský tisk dnes odráží a analyzuje dopady historického rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. Historik Dan Snow v deníku The Mirror píše, že by se Británie mohla změnit z „velkého hráče v malého skrčka“. Podle něj by velcí vůdci z minulosti „byli šokováni tím, co Britové provedli“.

Cameronova „děsivá sázka“ na referendum nevyšla. „Bude považován za muže, který ukončil roli Británie v Evropě,“ uvedl Snow.

List The Mail spekuluje nad tím, kdo se stane dalším vůdcem toryů. Andrew Gimson, který napsal životopis Borise Johnsona, prohlásil, že bývalý londýnský starosta nebude vítán konzervativními občany, kteří v něm vidí „kašpara srovnatelného s Donaldem Trumpem“.

List The Times přirovnává brexit k zemětřesení, The Daily Telegraph hovoří o Zrození nové Británie a The Daily Mirror se ptá Co bude, sakra, dál?

Greenspan: Brexit je jen špička ledovce. Stav eura kritický

Rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie dominuje také německému tisku. Píše o historické krizi, rozkolísaném kontinentu, nejisté budoucnosti, selhání britského premiéra Davida Camerona i o chybách německé kancléřky Angely Merkelové.

Nejčtenější německý deník Bild má na titulní straně černobílou britskou vlajku a nápis OUTsch! (Au!). „Až do konce jsme věřili. Marně. Přichází brexit. S Brity ztrácí Německo jednoho z nejdůležitějších partnerů v EU. Krizí otřesená Evropa má nyní o jednu katastrofu navíc. Kontinent stojí před měsíci možná roky nejistoty,“ píše Bild na titulní straně.

S Brity se loučí také list Süddeutsche Zeitung, který zvolil titulek Bye-Bye, Britain (Sbohem Británie). V úvodníku deník vyjadřuje přesvědčení, že evropské společenství čelí největší krizi za svou historii. V hlavním komentáři pak list píše, že se nyní v evropských zemích najde hodně sil, které by rády Brity napodobily a jež nebude snadné dostat pod kontrolu.

Možná to ale bude právě krize způsobená brexitem, která Evropanům ukáže, o jak moc by mohli přijít. „Evropské hodnoty, síla evropského práva, ukázková schopnost najít kompromis mezi 28 zeměmi činí kontinent silným a přitažlivým,“ je přesvědčen list, podle něhož si to občas Evropa uvědomí, až když se její konstrukce rozkolísá.

Právě na to, co bude s Evropou dál, se na titulní straně ptá deník Die Welt, podle něhož měli na rozhodnutí Britů výrazný vliv i šéfové vlád ostatních zemí EU a zejména kancléřka Merkelová svým postupem při řešení migrace. Unie nyní podle listu potřebuje řadu reforem – omezení demokratického deficitu a posílení Evropského parlamentu nebo zjednodušení bruselských institucí.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zase v hlavním komentáři píše o selhání britského premiéra a také o tom, že už brzy se možná Britové dozvědí, jaké následky bude mít referendum pro soudržnost země, kde Skotové a Severní Irové hlasovali pro setrvání v unii.

Brexit – trhy, firmy, ekonomika, politika ve stručných bodech

Co se píše na Slovensku, které vedení EU v takto těžké době brzy převezme? „EU stojí na křižovatce, ze které nebude lehké se pohnout,“ napsal list Pravda, který na úvodní stránce otiskl titulky „Brexit“ a „Velký projekt Evropy se hroutí“. Uvedl, že místo prohloubené spolupráce může nastoupit absolutní destrukce unie a že téměř v každém členském státě EU je patrná vlna populismu, frustrace a nedůvěry v elity.

Pokud je vůbec nějaká šance na relativně bezbolestný rozchod EU s Británii, tak bude větší, když bude rychlý, než kdyby se zbytečně vlekl, soudí Pravda.

Podle deníku Sme je důležité, aby politici nepropadli emocím a minimalizovali krizi, která hrozí Británii i EU. „Je důležité, aby si v Londýně rychle ujasnili, do jaké pozice – Švýcarsko, Norsko + Island, Kanada (to jsou možnosti) – se chtějí stáhnout, případně vymyslet specifickou pozici pro sebe. Pokud jde o EU, pak tragédií by bylo, pokud by pojala rozvodovou agendu jako mstu či pokus odstrašit případné další adepty na referendum,“ uvedl list.

Píše také, že je zbytečné zlobit se na Brity za výsledek hlasování, protože se nepochybně rozhodovali poctivě a s vědomím odpovědnosti. „Poučení z Londýna je, že s takzvaným snem o Evropě či více Evropy se ani na kontinentu neztotožňují všichni,“ uvedl list Sme, který na titulní stránce otiskl pozměněnou vlajku EU, když hvězdy na modrém podkladu upravil do tvaru otazníku.

Nejčtenější slovenský list Nový čas napsal, že britský premiér David Camerom se tučnými písmeny zapíše do historie jako muž, který zatloukl první hřebík do rakve Evropské unie. Připomněl, že právě Camerom slíbil vypsání referenda o setrvání Británie v EU.

List Plus Jeden deň uvedl, že po britském plebiscitu čekají historické změny celou Evropu a že výsledky hlasování posílily euroskeptické strany i v dalších státech EU.

Newsletter