Výroba elektřiny v ČR v 1Q? Uhlí a jádro jednoznačně dominuje


14:03 • 13. května 2017

Tagy: ČR, energetika, uhlí, jádro, obnovitelné zdroje

Letošní první čtvrtletí bylo v Česku po delší odmlce opět výrazně přebytkové, co se týče výroby elektřiny. Naposledy se čtvrtletní čistý export dostal nad úroveň 3,6 TWh v prvním čtvrtletí roku 2015. Důvod je zřejmý, po delších odstávkách jaderných elektráren dodávalo jádro do sítě opět stabilně přes 3 GW. Uvedl to server oEnergetice.cz.

Podíl zdrojů na výrobě elektřiny je v posledních letech víceméně neměnný. Zdrojem číslo jedna je hnědé uhlí, které následuje výroba jaderných elektráren. To potvrdilo i první čtvrtletí tohoto roku, z hnědého uhlí bylo vyrobeno 43 procent elektrické energie. Spolu s jádrem, jehož podíl byl 32 procent, tak tvořilo přesně tři čtvrtiny veškeré elektřiny vyrobené v ČR. Zbylou čtvrtinu výroby pokrývalo zejména černé uhlí (6,4 %), zemní plyn (6,7 %) a obnovitelné zdroje (9,3 %).

            Podrobné informace o bilanci soustavy a aktuální výrobě elektřiny jsou na  energostatu od oEnergetice.cz.

 

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je v posledních několika letech na relativně stejné úrovni. Je to zejména díky tomu, že ČR již dosáhla svých cílů v oblasti výroby elektřiny z OZE, a proto již není na řadu druhů OZE poskytována nová podpora.

Nicméně podle očekávání byla velice nízká výroba solárních elektráren. Ta se pohybovala pouze na úrovni 1,6 %, zatímco v letních měsících dosahuje zhruba trojnásobku.

Co se dá očekávat od dalšího čtvrtletí?

Z hlediska výroby elektřiny v jaderných elektrárnách je situace poměrně jasná. Podle zveřejňovaných aktuálních plánovaných odstávek je na řadě od 18. května odstávka druhého bloku Temelína a včera byl plánovaně odstaven čtvrtý dukovanský blok, jehož chybějící výkon ale nahradí blok první, který se má opět rozjet na konci tohoto měsíce.

Přesto ale bude výroba v jaderných elektrárnách mírně nižší. Výroba ostatních konvenčních zdrojů se dá očekávat na přibližně stejné úrovni. Změna se dá pochopitelně očekávat u výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren, která ale nebude, vzhledem k relativně malému podílů, nijak významná. 

 

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.