Máte kryptoměny? Buďte opatrní. Podvádí se všude!

Pokud hledáte důvod, jak být skeptičtější k investování pomocí kryptoměn, tak odpovědí může být kyberkriminalita. Šance na to, že se stanete obětí krádeže při podpoře projektu pomocí etherea, je totiž jedna ku deseti. O vzestupu kriminality ve světě kryptoměn informovala agentura Bloomberg.

Případy takzvaného phisingu, neboli internetových podvodů několika druhů, se v letošním roce vyšplhaly už na ztrátu 225 milionů dolarů. To je podle dat firmy Chainalysis, která se zabývá praním špinavých peněz a ověřováním transakcí kryptoměn. Nejčastější způsob krádeže je takový, že jsou investoři zlákáni, aby poslali peníze – formou etherea na internetovou adresu, která předstírá být opravdovou investiční platformou.

Podvodníci často propagují falešné investiční platformy pomocí emailových kampaní, twitterových příspěvků nebo zpráv na komunikační aplikaci firem Slack. Více než 30 tisíc lidí už letos na tuto léčky se „špatně investovaným“ ethereem naletělo. Každý z nich přišel v průměru o 7500 dolarů.

Investování pomocí ICO (initial coin offering) letos zažívá extrémní boom. Touto cestou bylo do různých projektů zainvestováno už 1,6 miliardy dolarů. Výhoda ICO je investování do určitých projektů bez regulací, jak je tomu v běžném bankovnictví.

Filecoin aneb čtvrt miliardy za neexistující produkt. Podvod?

„Jeden a půl miliardy za takto krátké časové období je obrovský objem. Podvodníkům s kryptoměnami se ve srovnání s jiným typem kriminální činnosti vede velmi dobře,“ uvedl spoluzakladatel Chainalysis Jonathan Levin.

Míra bohatství, která byla odcizena pomocí kyberkriminality, se už blíží tomu, co bylo v roce 2015 odcizeno běžnými krádežemi ve Spojených státech. Podle FBI krádeže v roce 2015 činily 390 milionů dolarů.

Většina sofistikovaných podvodů sází na vytvoření důvěřivé webové stránky, účtů na sociálních sítích, které zní jako opravdový ICO projekt. Jonathan Levin zmínil jeden příklad, kdy by podvodníci pojmenovali svůj „projekt“ iIIuminate s římskou číslicí dva místo původního illuminate s dvěma „L“. Tím by jednoduše odlákali potenciální investory od reálného projektu a nepozorní investoři by poslali peníze podvodníkům.

Japonsko: Země vycházejícího slunce a bitcoinových dluhopisů

Další druh kriminality je využívání slabých míst některých projektů. Jedna chyba v systému může být objevena a zneužita pro krádež 55 milionů dolarů v ethereu, přesně jako se to stalo firmě DAO. Firma Chainalysis bohužel není schopna poskytnout podobná data o bitcoinu. Ne protože by byl bezpečnější, ale protože jsou těžké vystopovat. V případě bitcoinu se jedná spíše o útoky na individuální držitele bitcoinu, ne na skupiny jako při podvody s ICO.

„Čísla nám ukazují, že je potřeba vybudovat takovou IT infrastrukturu, která by pomohla lidem vyhnout se podvodům a přijít o peníze,“ navrhl Levin.

Newsletter