Je čas (ne)nakupovat zlato?

V rámci bouřlivého začátku roku 2016 jsme pozorovali hromadný propad trhů po celém světě. Zasaženy byly především akcie, ale pozadu nezůstávaly ani komodity. Ve druhém případě však byla jedna třpytící se výjimka, která své „kolegyně“ z hlediska růstu hravě strčila do kapsy. Zlato si za letošek připisuje více jak 15 % a někteří analytici věří, že jeho rally ještě není mu konce.

Zlato je drahé, ovšem rostoucí rizika globální ekonomiky a další možný zvrat na trzích by společně měly donutit investory k nákupu zlaté komodity jakožto nejspolehlivější formy „pojištění“, píše analytický tým Deutsche Bank ve svém posledním dopise klientům.

Zlato je tradičně považováno za bezpečný přístav, ke kterému se obchodníci uchylují v době krizí a nejistoty, stejně tak i v situaci intenzivně rostoucí inflace. V opačném případě, tedy tehdy, kdy pozorujeme nízké ceny a slibný ekonomický růst, má žlutý kov tendenci ztrácet. Aktuálně se nacházíme v určité kombinaci obou případů. Tempo růstu cenové hladiny se nachází poblíž nuly, zatímco ekonomická a tržní rizika jsou, už jen ve spojitosti s bouřlivým lednem 2016, zvýšená.

„V rámci celosvětového finančního systému pozorujeme nárůst rizika a nervozity. Týká se to především dluhového cyklu amerických korporací a stále možného náhlého oslabení čínské měny v důsledku silného odlivu zahraničního kapitálu ze země,“ přepisuje server CNBC slova analytiků. „V takové chvíli je nákup zlata zcela odůvodnitelný.“

I přesto, že se zlato propadlo z rekordních hodnot kolem 1900 dolarů za unci z roku 2011, aktuální cena na 1219 dolarů je podle Deutsche Bank poměrně vysoká, a to i především ve srovnání se všemi ostatními komoditami a jejich 15letou obchodní historií.

„Mnozí lidé jsou vůči pojištění poměrně nevraživí, což platí i v případě zlata. Nicméně naším názorem je, že vzhledem k aktuálnímu trendu snižování úrokových sazeb do záporu jsou náklady spojené s držením zlata zcela zanedbatelné, čemuž v podstatě odpovídají i aktuální ceny,“ míní experti z německé banky.

Výhled analytiků pracuje s tím, že by trend negativních úroků, který pozorujeme u švédské centrální banky, ECB a Bank of Japan, mohl odradit ještě více investorů od držení bankovních účtů či přímo hotovosti. V návaznosti na to, by tak své volné prostředky chtěli umístit do instrumentů s určitou vnitřní hodnotou, čemuž odpovídá právě zlato.

Deutsche Bank patří dlouhodobě mezi instituce, které již dřív predikovaly pád cen žluté komodity. Její původní sázka na konec roku 2016 se pohybovala pod 1000 dolarů za unci s tím, jak banka očekávala ještě další tři navýšení amerických sazeb. Vzhledem k aktuálnímu scénáři a vývoji americké ekonomiky nová predikce pracuje se zachováním úroků na úrovni 0,25 až 0,5 %. Na základě toho by se cena zlata měla dostat během 4. čtvrtletí letošního rok u až na 1230 USD.

Newsletter