Nevěříme na pohádky, akcie jsou nadhodnocené o 40 %

Americké akciové trhy od roku 2009, kdy se odrazily ode dna, i přes určité výkyvy nezadržitelně míří směrem vzhůru. Tento trend je přičítán jednak zotavující se ekonomice, ale také činnosti centrální banky, která snížila úrokové sazby na nejnižší možné úrovně a nakoupila bondy a jiná aktiva řádově za triliony dolarů, aby rozhýbala trhy. A jako třešnička na dortu působí nový americký prezident Donald Trump a jeho plány na podporu ekonomiky a omezení bankovní regulace.

Mezi odborníky se však ozývají hlasy nabádající k obezřetnosti. Jedním z nejradikálnějších je portfolio manažer Nick Clay, spravující Dreyfus Global Equity Income Fund. „Nevěříme, že nás centrální banky zachránily. Nevěříme, že americký prezident Donald Trump může zdvojnásobit míru růstu ekonomiky. Myslíme si téměř opak,“ řekl Clay pro server MarketWatch, který uvádí, že Clayův fond má v současné době otevřené pozice ve 49 titulech, což je nejmenší číslo v jeho desetileté historii.

„Pohádka o tom, že máme to nejhorší za sebou a jsme teď odolní, že úrokové sazby se normalizují a výnosová křivka bude strmější a že naše ekonomika se zrychlí – myslíme si, že to vše není pravda,“ cituje server manažera. „Domníváme se, že se dočkáme velikého zklamání, až si to začne uvědomovat více a více lidí. Zplošťující se výnosová křivka na dluhopisovém trhu naznačuje, že už k tomu začíná docházet,“ uvedl Clay v narážce na vývoj desetiletých amerických dluhopisů. Zplošťující se křivka zpravidla signalizuje rostoucí obavy ohledně ekonomického růstu.

Fed varuje: Akcie jsou nadhodnocené! Makléři se smějí. Oprávněně?

Clay, spravující aktiva v hodnotě 430 milionů dolarů, není jediným expertem, který varuje před tím, že akciové trhy pravděpodobně v průběhu letošního roku zasáhne korekce. Jenže zatímco korekce je obvykle definována jako pokles o 10 %, Clay je mnohem pesimističtější.

„Férová hodnota trhů by byla kolem 40 % pod současnými úrovněmi,“ odhaduje. Nemyslí si však, že by trhy skutečně spadly tak hluboko, protože v takovém případě by zasáhly vlády, aby tomu zabránily. Na centrální banky však pohlíží skepticky. „Titíž centrální bankéři, kteří byli ve vedení v dobách finanční krize, jsou stále u moci a jsou závislí na dopování trhu cukrem,“ řekl v narážce na stále nízké úrokové sazby a stimulační opatření.

V poslední době byly u investorů populární zejména tituly s vysokým dividendovým výnosem, které investoři používali v době nízkých úrokových sazeb jako zdroj pravidelných příjmů namísto dluhopisů. Jenže trh je teď blízko svých historických maxim a žádný z těchto titulů není zrovna levný, stěžuje si Clay. A neplatí to jen pro akcie velkých firem, zájem prý už kvůli vysokému riziku nemá ani o ty podřadnější tituly.

Nákupy akcií na úvěr v USA na rekordu. Blíží se krach?

Kolem 10 % portfolia fondu nyní tvoří akcie tabákových firem, zejména Reynolds American a Philip Morris. Clay sází také na zavedené technologické společnosti, jako je Microsoft a Cisco Systems. Fond nepreferuje průmyslový sektor a cyklické akcie a nevlastní žádné tituly z těžařského a bankovního sektoru.

Server ukazuje, že se Clayova strategie zatím celkem vyplácí. Růst hodnoty fondu ve výši 5,1 % totiž v letošním roce zatím překonává 4% výkon indexu S&P 500. Za poslední měsíc si fond připsal zisk 0,3 %, zatímco S&P 500 ve stejné době klesl o 1,5 %. MarketWatch nicméně upozorňuje, že manažerova obezřetnost – zejména ve vztahu k finančnímu sektoru – v minulosti vedla k tomu, že se fond připravil o výraznější zisky. Zatímco hodnota jeho portfolia v posledních 12 měsících vzrostla o 1,7 %, index S&P 500 si připsal téměř 12 %, a to do značné míry díky finančnímu sektoru, kterému Clay nedůvěřuje.

Newsletter