Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Strop na trhu s ropou? Níž, než si myslíte…

Cenový strop na trhu s ropou může být blíže, než si myslíte. Futures na ropu Brent se vrátily zpět na 40 dolarů za barel, Mezinárodní agentura pro energii vidí „světlo na konci tunelu“ a Goldman Sachs „varuje“ před „zelenými výhonky“. Co tedy čekat?

Břidlicoví producenti

„Pokud budou ceny ropy stále stoupat, američtí břidlicoví producenti budou extrémně citliví na reakci,“ varoval Jamie Webster z IHS Energy. Co to znamená? „Klesající produkce z USA je klíčovým faktorem, aby se nabídka dostala do rovnováhy s poptávkou – a to se ještě nestalo,“ uvádí s tím, že by tak ceny mohly rychle opět klesat.

Zatímco produkce americké ropy od loňského léta klesla o 5,5 procenta, proces ztenčování nafouklých zásob podle Goldman Sachs teprve začíná. Banka, která očekává propad cen ropy ke 20 dolarům, poznamenává, že ceny potřebují zůstat ještě nějakou dobu dostatečně nízko. Pokud nezůstanou, nenastane pokles produkce nutný k odstranění přebytků nabídky. Brzká rally se tak může ukázat jako sebezničující.

Argument, že cena ropy kolem 50 dolarů za barel představuje pro ropu strop, je podle Sanford C. Bernstein chybný. V příštím roce vidí ropu zpět na 70 dolarech za barel. Odvětví podle stratégů při současných cenových hladinách nemůže zůstat rentabilní, když tratí tři dolary za každý barel, který v loňském roce vyrobilo, i když firmy snížily náklady, poznamenává.

Rally na trhu s ropou by ale podle Giovaniniho Staunova z UBS mohla zadrhávat ještě před tím, než dosáhne bodu, který by oživil produkci z USA. Dočasná podpora cen od narušení potrubí v Iráku bude slábnout, rozhovory mezi OPEC a nečlenskými státy o zmrazení produkce má jen malý dopad, dodal. Írán stále trvá na tom, že nebude akceptovat jakékoliv zmrazení, dokud neobnoví vývoz v podobě asi 1 miliónu barelů.

Podobný trend 

Letošní cenový trend na trhu s ropou je podobný tomu loňskému, poznamenal Jamie Webster z IHS. Pružnost americké výroby však OPEC překvapila, jak přiznal minulý měsíc například i generální tajemník Abdalla El-Badri. Bod návratnosti severoamerických břidlicových producentů klesl mezi roky 2013 a 2015 o 40 procent, uvádí konzultantská firma Rystad Energy. Produkce zůstává v blízkosti devíti milionů barelů denně, ač údaje z klíčového překladiště Baker Hughes ukazují, že je využíván nejmenší počet vrtných soustav od roku 2009. Toto snížení nákladů činí prognózu OPEC pro produkci v nečlenských zemích v podobě 700 tisíc barelů denně „více nejistou,“ uvedla skupina ve svém měsíční zprávě.

Newsletter