Soumrak hotovosti?

Blíží se soumrak hotovosti? Oblíbenost bezhotovostních online plateb by tomu nasvědčovala, svou trochou k tomu přispívají i sami regulátoři. I přesto však platí tvrzení, že hotovost zůstává i nadále králem, alespoň co se týče oblasti Evropy. Vyplývá to z poslední studie německé Deutsche Bank.

„Hotovost čelí v Evropě mnoha nelehkým výzvám,“ přepisuje server CNBC slova německé banky. „Příkladem může být Evropská centrální banka, která zakázala eurovou pětistovku z obavy jejího využití především v rámci nelegálních aktivit. Pravdou však je, že celkový objem bankovek a mincí v oběhu se od roku 2003 více jak ztrojnásobil.“

I přesto, že by mnozí z vás tento nárůst ztotožňovali s činností ECB a s jejím programem kvantitativního uvolňování, ekonomický tým Deutsche Bank vidí příčinu jinde. Hlavním motorem hotovosti není centrální banka, nýbrž zahraniční subjekty, které své peníze začínají postupně „nalévat“ zpět do ekonomiky starého kontinentu.

Vegetariáni zbrojí proti Bank of England

Celkový objem eurové hotovosti držené v zahraničí dosahuje dle odhadů banky 80 miliard euro. Hotovost v rukou domácích subjektů pak činí 120 miliard.

„Existují dobré důvody, proč hotovost z Evropy v dohledné době nevymizí,“ zní slova studie. „Prvním z nich je neověřitelnost přesvědčení, že bezhotovostní společnost automaticky znamená nižší kriminalitu. Druhým je pak fakt, že politická hodnota hotovosti by neměla být tak podceňována. Některé země jako například Německo, Španělsko, Itálie či Rakousko patří k tradičním oblastem, kde je platba bankovkami či mincemi stále tou nejčastější a nejoblíbenější.“

Co se týče rozšířenosti eurových bankovek, nejvíce jsou na denní bázi používány ty s nižší nominální hodnotou, a to 5, 10 a 20 euro. Naopak ty s vyšší, 50 a 100 euro, jsou využívány k platbách o něco méně, avšak mnohem častěji je naleznete u těch, kteří si rádi spoří v hotovosti.

Jako Pablo Escobar. Venezuelané už hotovost nepočítají, nýbrž váží

Newsletter