Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Jaká krize? Turecko může Řecku závidět

Břehy obou zemí omývá Egejské moře, kromě něhož je spojuje architektura či podobná kuchyně. Historičtí sokové, jejichž současní politici zakopávají válečné sekery. Alespoň podle údajné turecké nabídky zadluženému řeckému sousedovi na hraně bankrotu, že mu se splátkami pomůže. To byl ale červen a od té doby uteklo hodně vody a řecká sága se posunula o pár kapitol dál. Dnes to vypadá, že obě země čekají letos další parlamentní volby. Koho ale politika, potažmo ekonomická situace zjevně příliš nezajímá, jsou turisté.

Milovníky řeckých pláží fakt, že sama země je na hraně hospodářského kolapsu, zavádí kapitálové kontroly a domácí obyvatelé každodenně stojí ve frontách před bankomaty před jinak zavřenými bankami, letos v létě neodradil. Místo kreditní karty sbalili objemnější balík hotovosti a vyjeli. Nejen že nedošlo k úbytku turistů na řeckých ostrovech, ale letošní červenec byl dokonce co do jejich počtu rekordní. Podle dat Řecké konfederace cestovního ruchu přistály v uplynulém měsíci na hlavních řeckých letištích zhruba 3 miliony zahraničních návštěvníků.

Bezvládí v Turecku sráží liru na dno

V tomto ohledu je relativní pozice Turecka oproti Řecku značně slabá, ačkoli turecká ekonomika na rozdíl od té řecké roste (i když pomaleji, než si tamní vláda malovala). Roli spíše sehrává společná hranice s válkou zmítanou Sýrií či teroristické útočné projevy, vyeskalované středečním výbuchem a následným požárem v místě paláce Dolmabahce, jednoho z nejoblíbenějších turistických center Istanbulu. Prezident Erdogan dnes vyhlásil předčasné volby na 1. listopadu, poté co z těch červnových dosud žádná koalice nevzešla; a podle některých politiků za současných podmínek, které v zemi panují, hrozí i občanská válka. Faktor rizika se projevuje mimo jiné propadem liry, která vůči dolaru oslabila od začátku roku již o pětinu na rekordní minimum.

Na turistické atraktivitě krom toho Turecku ubral také úbytek ruských návštěvníků, pro něž bývala země jednou z nejoblíbenějších destinací. Propad rublu vzal ale řadě Rusů možnost dovolit si na dovolenou vycestovat – jejich počet se za první pololetí letošního roku propadl podle turecké vládní statistiky o 24 procent. A co víc, samotní Turci se rádi jezdí rekreovat do Řecka poté, co se náklady na živobytí v Helénské republice oproti Turecku dramaticky snižují. Zatímco Řecko v roce 2013 upadlo do deflace, spotřebitelské ceny v Turecku nezanedbatelným tempem rostou.

Směr Evropa, stanice Přežít

Newsletter