Komora: Zemědělci kvůli mléčné krizi zvažují protesty


11:38 • 16. května 2016

Tagy: zemědělství

Zemědělci v regionech kvůli krizi na trhu s mlékem zvažují demonstrace, blokování obchodních řetězců a další protesty. Uvedla to dnes Agrární komora ČR. Chovatelé podle komory během posledních 20 měsíců kvůli poklesu cen přišli o devět miliard korun. Kvůli krizi je ohroženo více než 10.000 pracovních míst v prvovýrobě, dodala komora. Stanovisko ministerstva zemědělství ČTK shání.

„Je zřejmé, že mléčná krize se sama nevyřeší, a to ani v řádu několika měsíců. Prognózy, které máme k dispozici, naopak ukazují na zhoršení situace,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. Komora je podle ní připravená přistoupit k razantnějším akcím, pokud ministerstvo nezačne jednat.

Minulý týden komora uvedla, že dovozy mléčných výrobků do Česka v letošním prvním čtvrtletí meziročně znovu vzrostly, u másla skoro o čtvrtinu na 6,677 milionu kilogramů. Podíl dovozů na tuzemské spotřebě mléčných výrobků nyní činí 42,3 procenta, tvrdí komora.

Ministerstvo podle komory přistupuje k řešení krize, která nastala po zrušení evropských mléčných kvót a po zavedení ruského embarga na dovoz potravin, laxně. „Veškerá, od srpna loňského roku avizovaná opatření na podporu mléčného sektoru a ve svém důsledku na podporu celé živočišné výroby existují pouze na papíře. Hledání nových exportních destinací ze strany ministerstva rovněž uvázlo na mrtvém bodě, neboť Senegal, Nigérii a Zambii rozhodně nelze považovat za destinace, které by zachránily českou živočišnou výrobu,“ uvedla mluvčí. Do těchto zemí letos zamířil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ministerstvo již dříve uvedlo, že se snaží živočišnou výrobu podporovat. „Posledním opatřením bylo spuštění nových dotačních titulů Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti a Zlepšení životních podmínek v chovech dojnic,“ řekla ČTK mluvčí resortu Markéta Ježková.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.