Noční můra zelených. Příští zastávka těžařů Arktida?

Greenpeace společně s dalšími „zelenými“ mají mnoho nočních můr. Jednou z těch pravděpodobně největších je expanze ropných těžařů do oblasti Arktidy. Podpoří aktuální vývoj trhu vznik nových nalezišť?

Nízké ceny ropy byly dlouhodobě hlavní překážkou, proč se mezinárodní těžařské společnosti severní točně hromadně vyhýbaly. Ovšem dnes, kdy se černá komodita vydala na dráhu cenové obnovy, by se dosavadní scénář mohl v dohledné době změnit, míní poslední analýza skupiny Eurasia Group. Je k tomu však potřeba ještě dalšího cenového posunu.

„V aktuálním prostředí ropných cen není arktická těžba ještě natolik proveditelná,“ přepisuje server CNBC slova Emily Stromquistové, expertky na globální energetiku a přírodní zdroje z Eurasia Group. „K tomu, aby se arktické projekty staly realizovatelné, by se musela cena ropy posunout nad pásmo 50 až 60 dolarů za barel.“

Potenciál severního pólu je přitom značný. Odhady United States Geographical Survey pracují s tím, že tento region disponuje zhruba 13 % světové a dosud nevyužité ropné zásoby, což by odpovídalo zhruba 90 milionům barelů.

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Pravdou však je, že pokud se bude strana ropné nabídky i nadále smršťovat pod strategií osekávání těžby členů a vybraných nečlenů skupiny OPEC, mohly by některé společnosti začít zvažovat alespoň průzkumnou činnost napříč Arktidou.

„Očekávám, že pokud ropné ceny i nadále porostou, těžaři by mohli rozjet průzkumné projekty, které by jim připravily možnou půdu pro další byznys,“ míní Stromquistová. V tomto směru se jako nejpravděpodobnější kandidát těžařské expanze nabízí Rusko, které je k novým projektům, především vinou nedávných ropných ztrát, asi nejotevřenější. V rámci snahy přilákat těžaře do této oblasti bylo dokonce ochotno zavést daňové úlevy.

Oblast severního pólu se „dotýká“ států, jako je Kanada, Finsko, Grónsko, Island, Norsko, Rusko, Švédsko a USA. Tyto země jsou pak součástí organizace Arctic Council, která se pravidelně schází, aby rozhodla o regulatorních standardech a environmentálních otázkách týkajících se polární oblasti.

Kudla do zad ropného trhu? Vrahy hledejte v USA

„Vyjma ceny vstupuje do rozhodování těžařů, zda v Arktidě těžit, či nikoliv, i činnost aktivistů a vlád,“ doplnila Stromquistová. „Regulace společně s protesty jsou tak jedny z hlavních argumentů, které je potřeba začlenit do všech nákladů arktické těžby.“

Cena ropy aktuálně padá o bezmála 1,5 %. Motorem tohoto propadu je měsíční zpráva skupiny OPEC, která pracuje s nárůstem nabídky ze strany nečlenských zemí v roce 2017 o 160 tisíc barelů za den. Největší podíl na tomto čísle budou mít především američtí a kanadští těžaři. Svou trochou pak přispěla i informace o saúdské ropné produkci, která se minulý měsíc vrátila zpět na 10 milionů barelů za den.

Proti poklesu nepomohla ani informace o dalším osekání těžby celkové těžby skupiny OPEC, a to z lednových 32,1 milionů barelů na 31,96 milionů za den.

Problémy ropného trhu? Po roce 2020 nedostatek investic

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Newsletter