Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Deutsche Bank z býka medvědem: Koruna už není levná, čekejte výprodej

Německá banka Deutsche Bank nevěří v další posílení koruny. V rámci svého posledního doporučení proto sází na oslabení české měny. Proč? A na jaké instrumenty by se investoři měli zaměřit?

Podle strategického týmu Deutsche Bank už koruna není levná. Vzhledem k současnému portfoliu především zahraničních sázek, které jsou rozprostřeny napříč širokým spektrem korunových aktiv, se tak pravděpodobně dočkáme brzkého oslabení domácí měny. Banka proto investorům doporučuje taktický nákup dvouměsíční call opce 26,20 EURCZK na indikativní ceně 40 bazických bodů.

„Své dlouhé pozice na koruně jsme nedávno uzavřeli se ziskem,“ přepisuje agentura Bloomberg slova strategického týmu Deutsche Bank. „Nyní doporučujeme taktický short české měny v pozadí zahraniční expozice na dluhových korunových aktivech, která je navíc umocněna rizikem blížící se splatnosti mnoha aktiv a nejistotou ohledně reinvestic z nich plynoucích zdrojů spadajících do rukou nerezidentů.“

ČNB se ponořila do ticha. Vyšší sazby již ve čtvrtek, tvrdí odhady

Banka je přesvědčena, že koruna už ve srovnání s fundamenty není levná, vinou čehož vzniká pravděpodobnost uzavření mnoha dlouhých pozic. Tento krok by navíc dle stratégů Deutsche Bank mohl pozdržet avizované utažení měnové politiky.  V tomto směru je řeč především o množství státních obligací, jejichž doba splatnosti vyprší v srpnu a v září (dohromady v objemu 174 miliard korun), přičemž velká většina z nich je podle „DB“ v rukou zahraničních investorů.

„Pokud je příliv investic do korunových obligací tažen vidinou posílení české měny, blížící se doba splatnosti představuje pro vývoj kurzu největší hrozbu,“ píše německá banka. „Existuje totiž pravděpodobnost, že investoři nebudou chtít své získané zdroje opětovně investovat (tzv. rollovat).“

Pravdou je, že poslední, tedy červnová, data potvrdila, že podíl nerezidentů držících státní korunové obligace se zvýšil na 47,62 % – odpovídá více než 727,7 miliardám korun – oproti předchozím 46,09 %. Jedná se o dosavadní rekord, který přebil i březnový výsledek, kdy to samé číslo dosáhlo v souvislosti se spekulací na ukončení kurzového závazku ČNB  47,26 %, tedy více než 717,6 miliardy korun.

Zahraničí sází na silnější korunu. Bondy drží rekordní počet obchodníků

Aktuálním motorem sázek na další posílení koruny je obzvláště zvýšení sazeb ČNB. Podle naprosté většiny odhadů by bankovní rada měla k tomuto kroku přistoupit již na srpnovém zasedání, které se odehraje tento čtvrtek. Úrokový „hike“ by měl dosahovat 20 bazických bodů, tudíž bychom se měli posunout z aktuálních 0,05 % na 0,25 %. Podle Deutsche Bank by ale ČNB mohla tento krok ještě pozdržet, a to do zářijového zasedání. Hlavním důvodem je nedávné posílení koruny, které je navíc umocněno nejistotou ohledně budoucí politiky Evropské centrální banky.

Koruna v návaznosti na doporučení vůči euru oslabila krátce nad 26,12 za euro. V tuto chvíli se obchoduje na 26,07 EURCZK.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter