Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Klid na trzích? Na ten zapomeňte

Klidu, který na trzích převládal po většinu prázdninových měsíců, odzvonilo. Bylo otázkou času, kdy se volatilita zvýší a tzv. index strachu Vix se posune ze své „komfortní zóny“. A tak se i stalo. Během minulého pátku se sledovaný benchmark přehoupl nad hranici 17 bodů. I přesto, že pondělí přineslo mírný pokles, nadcházející týdny i měsíce klid a mír na trzích zrovna moc neslibují.

Se sázkou na další růst indexu Vix přišel Nicholas Colas, hlavní stratég společnosti Convergex. Podle něj se budoucí vývoj dá poměrně snadno odhadnout z historických dat. V tomto směru je nutné se zaměřit na průměrnou roční hodnotu Vixu, který je všeobecně považován za jeden z nejlepších indikátorů sloužících k zobrazení volatility vycházejí z akciového indexu S&P 500.

Býčí“ maximum jako posel špatných zpráv?

Abychom dostali potřebný základ ke srovnání historických období nízké volatility, Colas sleduje hodnotu Vixu od roku 1990 až do dneška. Průměrná roční úroveň indexu dosahuje bezmála 20 bodů (konkr. 19,74013 b.), přičemž v rámci časového rámce byly pozorovány dlouhá období, kdy se benchamark nacházel pod 15 body. Stalo se tak v době:

  • od února 1993 do září 1996 (průměr 13,4 bodu po 43 měsíců)
  • od února 2005 do října 2007 (průměr 13,2 bodu po 32 měsíců)
  • od srpna 2013 do července 2015 (průměr 14,4 bodu po 23 měsíců)

Všechna tato období mají společné průměrné hodnoty pod 15 body. Jakmile však byla tato hranice překročena, následovalo několik měsíců dalšího poměrně intenzivního růstu.

Byť poslední etapa nízké volatility skončila před něco málo více než rokem, vývoj, především posledních dvou měsíců, mohl naznačovat její opakování. Pravdou je, že průměrná hodnota Vixu je pro letošní rok nad úrovní 17 bodů, což jasně naznačuje novou etapu, které se ponese ve znamení dalšího růstu, míní Colas.

Osm důvodů proč být na Vixu „long“

Obdobně jako Colas se na aktuální situaci dívá Loic Schmid, šéf oddělení asset managementu společnosti GS Banque. Ten již ve svém červencovém dopise klientům doporučoval nákup Vixu, což se po pátečnímu odskoku ukázalo jako trefa do černého.

Zatímco mnozí investoři by se v této situaci rozhodli vybírat zisky, Schmid tak udělal pouze u poloviny objemu své původní sázky. Tu druhou ponechal i nadále ve hře, a to s vidinou osmi důvodů, které by v dohledných měsících měly přispět k další nervozitě trhů. Jedná se o:

  • opětovný návrat řeckých problémů se zadlužením
  • nejistota ohledně úrokových sazeb (především v USA) a situace na úvěrových trzích
  • říjnové referendum o italských ústavních reformách
  • zdravotní problémy Hillary Clintonové a jejich možné dopady na prezidentskou volbu
  • evidentní nadhodnocení amerických akciových trhů
  • geopolitické napětí (Rusko, Čína)
  • začátek konce éry Angely Merkelové
  • pochybnosti o vzestupu „motorů“ nové technologické revoluce v podání společnosti Tesla a Uber

Ze všech zmiňovaných bodů je nejaktuálnější druhý týkající se úrokových sazeb. S tím, jak se blíží další zasedání Federálního rezervního systému, množí se spekulace ohledně (ne)možného dalšího kola tzv. úrokové normalizace.

Aktuální americká data, od průmyslu a služeb přes Béžovou knihu až po tvorbu nových pracovních míst, hovoří spíše pro ponechání sazeb na stávajících úrovních. Stejně tak se na situaci dívá i členka měnového výboru Laela Brainardová, což potvrdila při svém včerejším proslovu. Dokonce i banka Goldman Sachs srazila svou odhadovanou pravděpodobnost vyšších sazeb už v září ze 40 % na 25 %. Výčet pak uzavírají analytici dotázaní agenturou Bloomberg, jejichž odhadovaná pravděpodobnost dosahuje 22 %, což je oproti předchozím týdnům prokazatelně nižší číslo.

Většina fundamentů tak hraje v neprospěch vyšších sazeb. Jak samotný měnový výbor rozhodne, se dozvíme ve středu 21. září, kdy skončí dvoudenní zasedání Fedu, které završí tisková konference guvernérky Janet Yellenové. V návaznosti na to se tak dá čekat pokračování prostředí zvýšené volatility odrážející se právě na indexu strachu Vix.

Newsletter