Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

(Aktualizováno 15:54) Šokem pro finanční trhy je růst největší světové ekonomiky v prvním čtvrtletí roku. Americká ekonomika se téměř přiblížila stagnaci, pod kterou se podepsal především propad investic firem a exportu v reakci na pád cen ropy a prudké posílení amerického dolaru.

Na zveřejněná data reagoval americký dolar naopak propadem vůči euru až na úroveň 1,1075. Americké obchodování s akciemi naznačovalo až 0,7% úvodní pokles, ten ale aktuálně dosahuje již jen 0,2-0,3 procenta. Naproti tomu v Evropě se ztráty německého akciového indexu DAX přiblížily 2 %, u francouzského CAC 1,5 % a britského FTSE procentu.

Hrubý domácí produkt Spojených států v letošním prvním čtvrtletí vzrostl pouze o 0,2 procenta v přepočtu na délku celého roku, očekáváno ekonomy v anketě Bloomberg bylo přitom „pouze“ zvolnění tempa růstu na rovné procento z 2,2 procenta v závěru loňského roku.

Zatímco dopad tvrdého zimního počasí a pracovní spory v přístavech na západním pobřeží USA, které se mezitím podařilo vyřešit, jsou spíše dočasnými faktory, které oslabují americkou ekonomiku, nízké ceny ropy v roli jejího vývozce a silný dolar ji potrápí na delším horizontu.

Dnes večer (ve 20 hodin našeho času) bude zveřejněn výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky Fed. S těmito daty je velmi nepravděpodobné, aby na první růst úrokových sazeb Fedu došlo už v červnu, shodují se v prvních reakcích ekonomové a analytici.

Podnikatelské investice propadly o 2,5 procenta v přepočtu na celý rok, což je vývoj nejhorší od konce roku 2009. Předchozí čtvrtletí přineslo jejich 4,5% růst, to aktuální studenou sprchu. Nejprudčeji za čtyři roky propadly investice, mířící do komerčních realit. Klesly o více než 23 procent.

Dopad nízkých cen ropy na její americkou těžbu dokládá výmluvné číslo o meziročním propadu investic do odvětví o bezmála polovinu. Průmyslu silný americký dolar zase přiškrtil vývoz na zaoceánské trhy. Americká měna je od loňského června silnější proti euru o pětinu, export Spojeným státům padá čtyři měsíce v řadě.

Výrazně chladnější jsou také výdaje spotřebitelů, u nichž růst zvolnil na 1,9 ze 4,4 procenta v závěru roku, což byl nejnadějnější vývoj od roku 2006.

Výjimkou ze slabých čísel z amerického průmyslu jsou prodeje aut, kde březen přinesl nárůst na více než 17 milionů aut v přepočtu na prodeje celého roku z 16,2 milionu za únor. Tady jsou podporou nižší ceny za paliva u čerpacích stanic i zlepšení na americkém trhu práce, díky kterému přeci jen klesá obava spotřebitelů z výraznějších výdajů.

Přes špatná čísla za první čtvrtinu roku jsou předpovědi pro druhé čtvrtletí poměrně optimistické. Údaje ze zpracovatelského sektoru, statistiky o výstavbě obytných realit nebo maloobchodních tržbách naznačují, že situace se zlepšuje, byť velmi pomalu. Ekonomové v anketě Bloomberg očekávají růst americké ekonomiky ve druhé čtvrtině roku o 3,1 procenta v typickém přepočtu na celý rok.

Newsletter