Fintech Daily: Apple expanduje v Číně, blockchain v politice

Co má v poslední době společného firma Apple (resp. její produkty a služby) a technologie blockchain? Nehledě na technické parametry, lze říci, že je to expanze. Nakousnuté jablko na čínském trhu rozjíždí svůj platební systém, blockchain se zase těší čím dál tím větší oblibě nejen u bank, ale své uplatnění by mohl nalézt i v politice.

Apple Pay nově v Číně

Platební systém poskytovaný firmou Apple, tzv. Apple Pay, má na své pažbě další zářez. Do seznamu zemí mu jako poslední přibyla Čína, kde, i přes zpomalující poptávku po produktech nakousnutého jablka, se značka stále těší poměrně velkému zájmu.

Apple Pay své pole působení registruje už ve čtyřech zemích, a to ve Spojených státech, Kanadě, Británii a Austrálii. Pravdou, ve všech zmiňovaných případech, je, že v oblasti bezhotovostních digitálních plateb panuje obecně velká konkurence, obzvláště to pak platí v Číně.

Mobilní platby patří v zemi rudého draka mezi oblíbené metody placení, a to především díky konkurenci Applu. Ta se skládá ze služby Alipay, kterou provozuje firma Alibaba, a TenPay, jež spadá pod společnost Tencent. Oba tito velikáni se společně dělí o zhruba 90 miliard uživatelů mobilních plateb, přičemž hegemonem se značným náskokem je stále Alipay (viz graf).

Apple má však v tomto směru výhodu, která spočívá ve spolupráci se společností UnionPay. Právě tato firma drží v Číně monopol na vydávání platebních karet domácím věřitelům, což expanzi nakousnutého jablka silně podporuje. Potvrzuje to fakt, že celkem 19 čínských bank, využívajících karty od UnionPay, již v prosinci oznámilo, že Apple Pay podpoří.

Podle dostupných informací není Čína poslední zastávkou známé technologické firmy a její služby. Jako další v pořadí je Francie, kde se oficiální oznámení o spuštění očekává během několika měsíců.

Poltická volba pomocí blockchainu

O tom, jak se technologie blockchain těší čím dál tím většímu zájmu, už bylo napsáno mnoho. Sféra dosahu revolučního systému se rozprostírá u světových bank, technologických i jiných společností a teď dokonce i v politickém spektru.

Právě v rámci poslední zmiňované oblasti vyčnívá australská politická strana nazvaná Flux Party. Ta v rámci svého programu, potažmo samotného svého fungování, navrhuje zavedení systému hlasování na bázi blockchainu.

Nová strana má již na svém „kontě“ více jak 500 členů, což je dostatek na umístění kandidáta na post senátora do každého státu Austrálie. Nicméně jejím cílem je zvolení pouze šesti senátorů, na kterých by bylo možné dokázat fungování navrhovaného sytému.

„Naši kandidáti by vůbec nemuseli být živými senátory. Stačilo by, aby šlo o software nebo roboty, jelikož jejich jediným smyslem je volit podle toho, jak lidé chtějí, aby volili,“ řekl pro agenturu Reuters Max Kaye jeden ze zakladatelů strany.

Tato představa jde ruku v ruce s myšlenkou zavedení volícího systému s pomocí blockchainu. V době voleb, resp. v době hlasování o určité legislativní záležitosti, by členům a některým příznivcům strany byly rozdány speciální digitální žetony. Pomocí nich by bylo možné nejen hlasovat pro ten či onen návrh, ale rovněž s nimi i obchodovat, případně je převádět na třetí strany, které by volily jako zástupci „původního“ člena. Rozdělování hlasů by mělo být proporcionální. Například s 80 % hlasy „pro“ a s 20 % hlasy „proti“ by pět senátorů stran Flux bylo přijetí návrhu a jeden proti.

Hlavním argumentem této politické revoluce je zastaralost aktuálního systému. Vzhledem k tomu, že jednotliví politici nejsou zběhlí ve všech oblastech politické a ekonomické sféry, nový systém umožní, aby o věci hlasovali experti na danou oblast. Podle Kayeho tak ve výsledku dojde ke vzniku „vylepšené demokracie vytvořené k redistribuci politické moci, k maximalizování participace a odstranění nežádoucí politiky, ale především k posílení samotných voličů.“

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter