Bulharský prezident v Praze slíbil intervenci kvůli ČEZ a Energo-Pro


14:36 • 5. září 2016

Tagy: ČEZ, Bulharsko

Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc při zvládání migrace. Po setkání s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman. Politici mluvili také o sporu českých energetických firem s Bulharskem.

Zeman řekl, že si váží toho, že Bulharsko opevňuje svoje hranice s Tureckem. „Shodli jsme se, že by bylo vhodné, aby Česká republika v této souvislosti pomohla vysláním policistů, tak jako už učinila v případě Makedonie,“ řekl Zeman. Dodal, že podle jeho informací už probíhají konkrétní technická jednání o této pomoci. Vyjádřil přesvědčení, že k ní dojde v co nejkratší době.

Český prezident zároveň vyjádřil názor, že Bulharsko by se mělo odměnou za svůj přístup ke kontrole hranic s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi Evropské unie, stát členem schengenského prostoru.

Plevneliev poznamenal, že postup v migrační krizi musí být v součinnosti s Tureckem či severoafrickými státy. Zdůraznil, že by Evropská unie měla s těmito zeměmi zajistit takové dohody, aby do Evropy nekontrolovaně neproudily miliony uprchlíků.

Tématem jednání podle obou politiků byly i vzájemné obchodní vztahy. Narušuje je spor mezi českými energetickými firmami ČEZ a Energo-Pro s Bulharskem. Společnost ČEZ například loni v květnu dostala od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Firmy s tím nesouhlasí a v červenci ČEZ zahájil proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Požaduje řádově stovky milionů eur. Plevneljev slíbil, že bude u bulharských úřadů intervenovat. On i Zeman doufají, že se záležitost podaří vyřešit k oboustranné spokojenosti.

Bulharský prezident dále vyzdvihl krásy Bulharska a řekl, že věří, že do země přijede ještě více českých turistů.

Plevneliev byl na Pražském hradě přivítán s vojenskými poctami hodinu před polednem. Poté se Zemanem mluvil v soukromí a následovalo jednání národních delegací. Odpoledne si bulharský prezident půjde prohlédnout svatovítskou katedrálu. V podvečer se pak setká v Kramářově vile s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Mluvit by spolu měli o vzájemných vztazích a hospodářské spolupráci obou zemí.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.