Miliardový fond: USA nemají prezidenta, nastal čas zbavit se akcií


15:20 • 5. září 2017

Tagy: Trump, americké akcie, USA

Americký prezident Donald Trump zase hýbá finančními trhy, ale jiným směrem, než sám asi původně chtěl. Miliardový finský penzijní fond Varma dospěl k závěru, že Trump se stal pro trhy nevypočitatelným rizikem a že je čas se amerických akcií zbavit.

Nastal čas prodat

Fond, který spravuje celkem zhruba 45 miliard eur, snížil svůj podíl v akciích v letošním druhém čtvrtletí o 5 %, přičemž tento pokles se týkal především amerických titulů. Informoval o tom německý server Spiegel Online s odvoláním na informace agentury Bloomberg. Fond tak nyní drží vyšší hotovostní rezervu, aby se zajistil proti případným poklesům na burzách.

A důvod, proč se fond zbavuje amerických akcií ve velkém? Obavy z Trumpa a jeho nepředvídatelné politiky. „Vypadá to, jako by USA v současné době neměly v úřadu žádného prezidenta,“ prohlásil šéf fondu Risto Murto v rozhovoru pro Bloomberg. To byl podle něj hlavní důvod, proč se rozhodli akcie prodat. Situaci navíc vyhodnotili i jako výhodnou příležitost pro vybrání zisků.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Bod zlomu

V ekonomice nedávno Trump opět ztratil velkou část důvěry, když po srážkách v Charlottesville postavil na roveň krajně pravicové bělošské radikály a jejich odpůrce. Prohlásil přitom, že mezi těmi, kteří přišli demonstrovat proti odstranění konfederačního pomníku, byli i „dobří lidé“ a ve skupině jejich odpůrců se naopak vyskytovali i pachatelé násilí. Tím podle kritiků podpořil neonacisty a zastánce bělošské nadřazenosti, kteří tvořili podstatnou část pochodu krajní pravice v Charlottesville. Trump vzápětí přišel mimo jiné i o přízeň řady manažerů velkých firem a za uvedené výroky ho kritizoval i jeho ekonomický poradce Gary Cohn.

Chcete, aby Trump něco řekl? Řekněte mu, že to nesmí říkat

Trump není jen problém USA

„Reakce Trumpa na Charlottesville považuji za bod zlomu v americké politice,“ uvedl Murto. Rok 2008, kdy v USA vypukla světová hospodářská krize, podle něj ukázal, že se americký problém může rychle změnit v problém pro celý svět. Proto je podle něj nyní ten správný okamžik snížit riziko a některých amerických akcií se zbavit.

Ze zachránce pohromou

Krátce po svém překvapivém vítězství ve volbách byl Trump považován za "dealmakera", který povzbudí ekonomiku. Avizoval „fenomenální“ daňovou reformu a gigantický investiční program v oblasti infrastruktury. Akcie na Wall Street letěly raketově vzhůru. Jenže nový prezident dosud žádný ze svých slibů nesplnil. V několika posledních týdnech navíc americké trhy začaly vrávorat. Když Trump pohrozil KLDR vojenským útokem, klesla globální tržní hodnota během několika týdnů zhruba o bilión dolarů.

Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

Zklamání jménem Trump. V legislativě zaostává a ztrácí hlasy

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.