Merkelová míří do USA. Trumpa se nebojí, chce silnou Evropu


11:39 • 13. března 2017

Tagy: Německo, USA, Angela Merkelová, Trump

Německá kancléřka Angela Merkelová před zítřejším setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro deník Der Spiegel prohlásila, že v případě zavedení vyšších cel, bude Spojeným státům hrozit odveta v podobě zvýšených cel pro americké firmy.

Jedním z horkých témat jejich setkání ve Washingtonu bude zvýšení amerických celních tarifů, které Trump prosazuje. Německá vláda v těchto dnech projednává návrh nových cel vůči Spojeným státům.

Nová celní pravidla by mohla obsahovat zvýšené sazby na import amerického zboží, ale současně zvýhodnění pro německé firmy, které by údajně mohly mít odečitatelné clo. Důvodem je zachování konkurenceschopnosti na americkém trhu. V dlouhém období by mohlo Německo snížit daně právnických osob či příspěvky do sociálního systému, čímž by přilákalo do země více zahraničních firem.

Trump se pustil do Merkelové: Migrační politika je katastrofou

Merkelová před svým odletem uvedla, že bude na jednání hájit svobodný obchod a silnou Evropu. Hlavním cílem pro Evropskou unii prý zůstává vyjednání co nejvíce bilaterálních obchodních smluv s ostatními hráči na světovém trhu. To by mělo unii částečně vynahradit ztrátu, která může plynout z nových celních opatření 45. prezidenta USA.

Pro Merkelovou je setkání s Trumpem důležité i pro blížící se německé parlamentní volby, které se budou konat letos v září. Německá ekonomika je založená na kvalitním exportu a Spojené státy dlouhodobě patří ke klíčovým zemím, kde se německé produkty uplatňují. Německo mělo loni rekordní přebytek obchodní bilance. Ten čítal osm procent hrubého domácího produktu Německa, kdežto americký deficit obchodní bilance se v lednu letošního roku ocitl na nejhorších hodnotách od března 2012.

Koukej, Trumpe: S kým mají USA obchodní přebytek?

Další detaily k chystaným celním tarifům USA budou známy příští týden na setkání ministrů financí G20, které se bude konat v německém Hamburku.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.